Ing. Zbyněk Stanjura

  • ODS
  • ministr financí
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,83. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.06.2024 21:14:00

Stát platí za ukrajinské uprchlíky jako za státní pojištěnce

Stát platí za ukrajinské uprchlíky jako za státní pojištěnce

Projev na schůzi Poslanecké sněmovny 13. června 2024 ke zdravotně pojistné plány zdravotních pojišťoven na rok 2024 s vyjádřením vlády spolu s hodnocením zdravotně pojistných plánů na rok 2024.

 Pan poslanec ví stejně jako já, že to je věc hospodaření zdravotních pojišťoven - že to není ani ministr zdravotnictví, ani vláda, která schvaluje zdravotněpojistné plány, jejichž obsahem je v zásadě rozpočet, když to řeknu (nesrozumitelné). Když budeme mluvit o deficitu v roce 2022 a 2023, (mluvíme?) o něm - a já bych vás chtěl poprosit, pane poslanče, abyste řekl, prostřednictvím pana místopředsedy, abyste jste řekl, jak ten deficit byl velký absolutně a jak byl relativně v procentech, jo, protože se zbytečně strašíme. Když si uvědomíme, že zhruba je objem prostředků v systému veřejného zdravotního pojištění půl bilionu, 500 miliard korun, 1 % je 5 miliard korun, jo, tak jenom, abychom jako věděli, že deficity byly právě nižší díky vyššímu výběru, ať už za státní pojištěnce, protože stát platí za ukrajinské uprchlíky jako za státní pojištěnce - a je pravda, je fakt, že se nestalo to, před čím mnozí varovali, že uprchlíci budou čerpat větší podíl zdravotní péče, než kolik je platba za státní pojištěnce, opak je pravdou, to znamená, systému veřejného zdravotního pojištění to pomáhá na úkor státního rozpočtu, že uprchlíci spotřebují menší část zdravotní péče než průměrná česká populace, je to dáno asi i věkem, to si musíme přiznat, to znamená, pro systém veřejného zdravotního pojištění na úkor státního rozpočtu je to vlastně finančně výhodné. A to, že příští rok má být vyrovnaný, je to správně. Vy jste si jako protiřečil, (nesrozumitelné) jste řekl - no, to byl deficit, to je hrozné - a pak říkal - já se těším na to - a byla tam ironie, podle mě, pokud ne, tak se omlouvám - až to bude vyrovnané. Tak právě proto, aby to nebylo deficitní, chceme, aby pro rok 2025 ten systém byl vyrovnaný.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama