Ing. Zuzana Baudyšová

  • BPP
  • Praha 9
  • senátorka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,12. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.11.2018 12:10:00

Některé bohaté rodiny jsou stále bohatší a chudé stále chudší

Některé bohaté rodiny jsou stále bohatší a chudé stále chudší

Projev na 2. schůzi Senátu 15. 11. k návrhu zákona o pomoci v hmotné nouzi.

Vážené předsednictvo, vážené dámy, vážení pánové.

Já se domnívám, že je velice dobře, že přišlo na řadu zpřesnění zákona o pomoci v hmotné nouzi. Na druhé straně jeho důležitost je čím dál vyšší. Hovořili jsme i tady na půdě Senátu o období chudoby, které prodělávají některé rodiny. Čili některé bohaté rodiny jsou stále bohatší a chudé stále chudší. To, co my a naši kolegové děláme, je velká práce v nadaci Naše dítě.

Přerozdělujeme sponzorské peníze pro rodiny, které jsou na tom skutečně sociálně špatně. Jsou to většinou maminky, které pečují o těžce handicapované děti, kde tatínek zmizel a mámy se perou, aby dokázaly udržet rodinu. A jedno, dvě děti, nebo ještě více – dneska se rodí i dvojčata, obě těžce postižená, a tatínek není, takže mi dává velký smysl, že se snažíme zákon o hmotné nouzi ještě trochu vylepšit, aby byl přesvědčivý.

To, co nás nejvíc trápí, je zneužívání dávek v rodinách, kde např. dostali jedno auto, pak změní adresu a na novém bydlišti znovu žádají o přidělení vozu. Takhle jsou některé maminky velmi zdatné. A bohužel, když se obrátíme na úřad práce, tak tam jsou přetížení a tuhle kontrolu po nich nemáme chtít, protože oni tu od toho nejsou. Tak nevím, od čeho jsou, ale dobře. Čili to, co nás trápí, je zneužívání dávek. A v některých rodinách, kdy tatínek se skutečně nechová jako tatínek, tak si také říct, jak tohle vyřešit, jak ty opuštěné matky podpořit.

My přerozdělujeme ročně 12 milionů Kč. Jsou to peníze sponzorské, nejsou to peníze státní, čili zodpovědnost za ty finance je ještě větší, než kdyby to byly státní peníze. Protože víme, jak dá velkou práci to pokrytí sehnat. To, že zákon o hmotné nouzi supluje i jiné dávky, to je svatá pravda. A i tady by bylo asi třeba posvítit na to, aby nebyly tyto dávky, které jsou jasně určeny, zneužívány.

Vážení, díky, a možná to byl takový trochu guláš, ale věřím, že mi rozumíte. Děkuji paní kolegyni Pastuchové, že vystartovala s návrhem tohoto zákona. A věřím, že to dotáhneme do plné spokojenosti rodin, kde skutečně je třeba, aby hmotná nouze nebyla nebo byla úplně minimální. Děkuji za pozornost.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout