Ing. arch. David Damaška, Ph.D

  • R2014
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,72. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

16. 9. 2014 21:23:19

Navrch huj, uvnitř fuj! V zateplených školách se nedá dýchat…časovaná bomba

Navrch huj, uvnitř fuj! V zateplených školách se nedá dýchat…časovaná bomba

Začátek školního roku je každoročně v řadě škol spojen se zahájením výuky v nově zateplených budovách. Trendem posledních let je totiž snižování energetické náročnosti budov, které je prováděno takzvaným zateplováním.

Při správném provedení se tak ze starého objektu vytvoří plně tepelně izolovaný, ale zároveň i vzduchotěsný. Potud by bylo vše správně, kdyby se však s touto skutečností dále uvažovalo a v rámci těchto „zateplovacích" úprav by nebylo opomenuto nutné větrání. Bohužel tomu tak v drtivé většině případů není. A dle přísloví "navrch huj, uvnitř fuj" je za pěknou novou zateplenou fasádou škol schována časovaná bomba v podobě neodvětraných tříd.

Opomenutí řešení způsobu větrání, jako nezbytné součásti správného řešení snížení energetické náročnosti, je chybou, nejen z pohledu předpokládaných úspor, ale zvláště z pohledu zdraví osob, tedy zejména našich dětí, které v zateplené budově většinu dne pobývají. Není třeba dále rozvádět, že například při deseti stupňových mrazech nikdo okna ve třídách opravdu neotvírá, protože s čistým mrazivým vzduchem by všechno teplo zmizelo, úspora tedy žádná, a žáci by navíc nastydli. Asi je tak každému jasné, že se tedy většinou nikde nevětrá. Ona se stejně pouze občasným otevřením pár oken nutná výměna ani zajistit nedá, a tak žáci, ale i učitelé, jsou už po první hodině unavení, nepozorní a podráždění a zbytečná zvýšená nemocnost je jen logickým doprovodným jevem.  Proto se větrat musí, respektive by se mělo. Alespoň tak hovoří platná hygienická norma, která udává nutnost výměny objemu vzduchu ve třídě minimálně 2x za hodinu. Pobyt v trvale nevětraném prostoru má v konečném důsledku totiž stejný efekt jako například výskyt azbestu. Ten se však řeší okamžitě.

Zateplené budovy škol bez větrání  jsou tak z hlediska zdraví horší než ty nezateplené. Řada rodičů si tento fakt již uvědomuje a při výběru vhodné školy pro své děti tuto skutečnost zohledňuje. Smutné na celé věci je, že miliardové prostředky, ze kterých se zateplování provádí,  jdou z Evropské unie. Pravděpodobně někdo odpovědný na Ministerstvu životního prostředí nedočetl směrnici EU v této věci do konce, jinak by se o zajištění potřeby větrání  dočetl. V okolních zemích, Rakousku a Německu, totiž není škola, ani vesnická, která by neměla řešené větrání řízeně, tedy formou větracích systémů, navíc se zpětným využitím tepla. Pak lze totiž hovořit o skutečném snížení energetické náročnosti a zároveň o zdravých budovách.

RESTARTujme přístup Pražského Magistrátu a jednotlivých městských části a bezodkladně  v budovách škol zajistíme provedení řízeného větrání, aby prostředí pro výuku splňovalo požadavky platných hygienických norem. Zdraví našich dětí je pro nás na prvním místě!

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout