Ivo Valenta

  • BPP
  • Uherské Hradiště
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,22. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.08.2015 9:39:15

Firmy versus stát, aneb dá se ještě v ČR podnikat?

 Firmy versus stát, aneb dá se ještě v ČR podnikat?

To, že se Česká republika stala rájem tzv. montoven, tedy obřích hal zahraničních firem, zaměstnávajících povětšinou dělnické profese, je zřejmé již několik let.

Tento problém, který se mimochodem netýká jen ČR, se snažila a snaží řešit již několikátá vláda. Jedním z nástrojů dlouhodobé podpory vědy a výzkumu bylo zavedení odpočitatelné položky pro firmy - náklady na výzkum až do výše 100%.
Navíc si nově mohou firmy započítat také náklady na tzv. nákup myšlenek a návrhů od vysokých škol a výzkumných ústavů. To vše ukazuje, že snaha vlády o to, aby v Čechách nestály jen ty tzv. montovny, nýbrž skutečné továrny s plnohodnotným technologicko-výzkumným pracovištěm, tady existuje.
Ale pak se člověk dozví, že firma, která chtěla ušetřit na daních tím, že investovala do vývoje, je vlastně špatná a jelikož jeden úředník od stolu jednoho finančního úřadu usoudil, že v tomto případě zrovna o žádný vývoj nejde, musí podnikatel zaplatit pokutu. A protože se firma jen tak nechtěla vzdát, šla od soudu k soudu až po Nejvyšší správní soud, který potvrdil, že finanční správci nejsou kompetentní k posuzování, zda projekt splňuje podmínky výzkumu a vývoje či ne.
Znovu mi tedy vyvstává otázka, zda a jak to s tou podporou vědy a výzkumu vláda skutečně zamýšlí? Nebylo by lepší už opravdu začít s cílenou podporou tzv. start-up projektů a systematicky řešit problematiku výzkumu a inovací? Já sám, a myslím, že je nás mnohem více, podporuji mladé nadějné studenty, začínající podnikatele, kteří se na mě obracejí se svými, mnohdy velmi inspirativními a promyšlenými nápady, vizemi a projekty. A jsem hrdý, že české univerzity a jejich vědecko-výzkumná centra plodí takové množství šikovných mladých lidí a je vážně škoda, že se k nim představitelé vlády obracejí zády.
Doufejme, že nás nepotká osud mnohých jiných postkomunistických zemí, kde došlo k velkému exodu vědců a učených mladých lidí do zahraničí.

Ivo Valenta
senátor Parlamentu ČR
 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama