ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,22. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

6. 7. 2020 13:19:00

Černoši s velkým a běloši s malým?

Černoši s velkým a běloši s malým?

Komentář na facebookovém profilu k změně gramatiky v USA

 Mám samozřejmě na mysli písmeno na začátku slova. V řadě médií se objevila informace o tom, gramatiku v USA zasáhla kulturní revoluce. V souvislosti s celosvětovým hnutím proti tzv. rasismu se totiž redakce amerického deníku The New Yorks Times tento týden shodla na tom, že bude psát o černoších a jejich kulturách s velkými počátečními písmeny, zatímco o běloších nadále s malými. Toto nově zavedené pravidlo prý lépe vyjadřuje respekt vůči všem lidem a komunitám.

Já se však ptám, kde je v tomto případě respekt k bělochům? Není to diskriminace bílých? Termín „hnědý“ by se podle redakce mohl psát s malým písmenem i nadále, byť se zvýšenou opatrností. Může mi někdo vysvětlit, jak se píše malé písmeno opatrně? Nebo ho pro jistotu dáme alespoň do střední velikosti?

U nás v tom máme (zatím) jasno. Jména příslušníků antropologických skupin píšeme s malým, ať jsou jakékoliv barvy a doufám, že tomu tak zůstane. Překvapuje mne, že zdůvodněním nových pravidel v USA je mimo jiné fakt, že černoši jsou etnikum – a na to nějaká moudrá hlava přišla až v roce 2020, že je kvůli tomu nutné měnit pravidla?

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama