Ivo Valenta

  • BPP
  • Uherské Hradiště
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,22. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.05.2019 13:58:00

Krůček od totality

Krůček od totality

Komentář na facebookovém profilu ke státním regulacím ve Francii

 Evropa se řítí do novodobé totality. Vždyť mnozí z nás si ještě velmi dobře pamatují dobu, kdy to byl stát, kdo určoval, za jakou cenu se bude prodávat kdejaké zboží. A jde vidět, že Francie je již krůček od těchto slavných komunistických výdobytků.

Namísto toho, aby Francie (a stejně tak třeba i celá EU) otočila kormidlem a začala prosazovat zdravý rozum a snižování státní byrokracie, rozhodli se tamní soudruzi, že začnou diktovat soukromým firmám ceny, za které musí ze zákona prodávat své zboží. Svůj „bohulibý“ plán obhajují tím, že tak ochrání malé živnostníky, kteří si na rozdíl od velkých mezinárodních obchodních řetězců nemohou dovolit prodávat zboží s minimální nebo dokonce žádnou marží.

Francie se tak rozhodla začít bořit další z principů svobodné tržní ekonomiky, kterou chce nahradit centrálně řízeným hospodářstvím. Co příště budou chtít regulovat soudruzi z Elysejského paláce? Třeba to, že maso se bude prodávat jen v pondělí a brambory v sobotu? Nebo že podnikání samo o sobě vlastně škodí veřejnému blahu, tak přijde zestátnění firem a vytvoření kolchozů?

Takové nápady musíme již v zárodku rezolutně odmítnout, protože jednoznačně vedou k záhubě. Nepřinesou řešení problémů, na které ve Francii upozorňují „žluté vesty“, ale naopak povedou k posílení státní moci a nastolení totalitní regulokracie.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama