Ivo Valenta

  • BPP
  • Uherské Hradiště
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,21. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

05.08.2020 10:44:00

Mladí potřebují pomoct s bydlením

Mladí potřebují pomoct s bydlením

Komentář na facebookovém profilu k neustálému nárůstu cen bytů

 Tomu říkám skutečně raketový růst cen! Podle nejnovějších zpráv zdražily byty v České republice za posledních deset let o více než tři pětiny. A růst cen nezastavila ani pandemie koronaviru.

Ani se proto nedivím, že čím dál častěji od vás slyším, jaké komplikace to způsobuje především mladým lidem. Extrémně vysoké ceny bytů jsou totiž jen těžko překonatelnou překážkou k tomu, aby se mladí mohli postavit na vlastní nohy, odstěhovali se od rodičů a založili si vlastní rodiny.

Podle oficiálních statistik je na tom ČR v celé Evropě nejhůře s dostupností bydlení. Na pořízení vlastního bydlení o velikosti 70 metrů čtverečních je u nás potřeba 11 průměrných ročních platů, zatímco v Belgii stačí 3,7násobek, v Německu 5 ročních platů, ve Velké Británii 9,8 ročních platů. A to už raději ani nechci připomínat to, že Zlínský kraj dlouhodobě obsazuje druhé nejhorší místo v žebříčku průměrných mezd

I proto jsem se v Senátu pokoušel zastavit vládní plán na likvidaci Státního fondu rozvoje bydlení, který zůstal slabým, ale alespoň nějakým vládním nástrojem v boji s bytovou krizí. Bohužel se to nepodařilo a kroky dnešní vlády nenasvědčují, že by mělo dojít k nějakému zásadnímu obratu.

Proto jsem přesvědčený o tom, že nemůžeme stále čekat na nějaký „zázrak z Prahy“ a musíme se o dostupnější bydlení začít starat také ze strany krajské samosprávy.

Jak? Třeba tím, že pomůžeme obcím s infrastrukturou, kterou potřebují k budování např. startovacích bytů pro mladé nebo dostupného bydlení pro seniory. Nebo tím, že podpoříme družstevní formu bydlení, která umí překonat např. těžkosti spojené s vyřizováním hypotéky.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama