Ivo Valenta

  • BPP
  • Uherské Hradiště
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,2. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

26.04.2019 11:38:00

Peníze shrábnou pouze státní nemocnice

Peníze shrábnou pouze státní nemocnice

Komentář na facebookovém profilu k investicím do nemocnic

 No vida! Stát bude v následujících letech investovat do nemocnic v České republice přibližně 71 miliard Kč. Ministerští úředníci totiž zjistili, že jejich technický stav je v doslova katastrofálním stavu, a proto opravu nemocnic zařadili do tzv. Národního investičního plánu. Nicméně vláda počítá pouze s investicemi do státních nemocnic. Všechny ostatní, především tedy krajské nemocnice, mají prostě smůlu a na rekonstrukci budov či moderní přístrojové vybavení si musí prostě vydělat samy. Jak? No buď z plateb od zdravotních pojišťoven, tedy na úkor např. platů lékařů a zdravotních sester, nebo intervencí z krajských, příp. městských rozpočtů.

Tímto krokem se tak ještě více zdůrazňuje regionální nerovnost a diskriminace pacientů v přístupu ke zdravotní péči, kvůli čemuž jsem na konci minulého roku inicioval ústavní stížnost, podpořenou 48 senátory. Nejenže nemocnice např. v Praze získávají i za sebebanálnější lékařský úkon až 3,5krát více peněz ze zdravotních pojišťoven než např. Uherskohradišťská nemocnice, teď tuto diskriminaci prohloubí ještě sama vláda, která bude štědře dotovat opravy budov a nové přístrojové vybavení ve fakultních a jiných státních nemocnicích. Na pacienty z malých okrajových krajů tak vláda opět zapomíná a jednoznačně tak zhoršuje kvalitu a dostupnost poskytované zdravotní péče v naší zemi.

Navíc se tímto krokem rozplývá sen hejtmana Jiřího Čunka, že mu premiér Andrej Babiš přispěje právě z Národního investičního plánu na jím tak urputně prosazovanou výstavbu nové nemocnice ve Zlíně – Malenovicích. Jak se zdá, vláda a její premiér na náš kraj z vysoka kašle a je jim úplně jedno, že Krajská nemocnice Tomáše Bati je v mnohem horším stavu, než kdekterá fakultní nemocnice, kde si již teď mnou ruce nad tučnou státní dotací.

Nicméně právě proto nepolevím v tlaku na ministerstvo zdravotnictví, abych společně se skupinou odborníků a dalších kolegů rozhýbal nápravu dvě dekády tolerované regionální diskriminace ve zdravotnictví. Tento boj musíme vyhrát, protože pacienti z našeho kraje si nezaslouží, aby na ně zdravotní systém nahlížel jako na méněcenné pacienty druhé kategorie.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout