Ivo Valenta

  • BPP
  • Uherské Hradiště
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,2. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

16.05.2016 21:08:00

Řepková republika

Řepková republika

Je zajímavé, že některé online média varovala již v roce 2014 před skrytým nebezpečím, které představuje masivní pěstování řepky v České republice. Myslím si, že je důležité, aby takové reportáže nezapadly.

 Řepka je totiž rostlina, která je náchylná na houbové choroby i další škůdce, proto se k jejímu ošetření hojně využívají pesticidy a další postřiky, jejichž škodlivost je zcela prokazatelná.

Pesticidy obsahují látky, mezi kterými nalézt prokázané karcinogeny, pak také látky, u kterých existuje podezření, že mohou být karcinogenní, tedy rakovinotvorné, či látky velmi toxické. Laboratorní studie naznačují, že mnoho pesticidů používaných v dnešní době v rámci EU mohou působit toxicky na vývoj nervové soustavy, přičemž poškození vývoje mozku může být vážně a nezvratné. Vystavení pesticidům může také zvyšovat riziko vzniku leukémie u dětí. Řada pesticidů má schopnost narušovat hormonální systém člověka i živočichů. Souvislost mezi pesticidy a Parkinsonovou chorobou ukázala studie izraelských vědců.

Pesticidy jsou velkým nebezpečím rovněž pro těhotné ženy. Některé studie potvrzují, že u těhotných žen, které žijí v okruhu jedné míle kolem farem a polí, které jsou ošetřovány pesticidy, je výskyt autismu u dětí zvýšený o 60 procent a riziko se ještě zdvojnásobí, pokud dojde k expozici ve třetím trimestru.

Vedle dopadů na zdraví obyvatel jsou pak prokazatelné také dopady na ekosystém a zejména živočichy. Zde je nejvíce alarmující hromadný úhyn včelstev. Žlutá pole řepky působí na včely jako magnet. Paradoxně včely jsou pro řepku a zemědělce prospěšné, neboť se výrazně podílí na jejím opylení. Ale při opylení čerstvě ošetřených rostlin jsou včely samozřejmě vystaveny působení chemických látek, které způsobí záhy jejich smrt. Úhyn včel v důsledku otravy postřikovými látkami není vyčíslen, nicméně jednoznačně došlo k mnoha takovým případům.

Ani pravidla nezamezí excesům

Ačkoliv existují pravidla pro to, jak mají zemědělci postupovat, aby dopady na zdraví obyvatel i včelstev byly minimální (lidé žijící v bezprostřední blízkosti těchto polí měli být od zemědělců dopředu informováni, kdy budou provádět postřiky, jelikož pesticidy mohou být velmi dobře unášeny větrem a mohou tedy ohrozit nejen domácí a lesní zvěř, ale i samotné lidi), ani tato pravidla nezamezí excesům.

Paradoxem je, že zatímco podle pokynů Státní veterinární správy mají zemědělci povinnost informovat dva dny dopředu o použití pesticidů včelaře v okruhu pěti kilometrů, chovatele dalších zvířat ani lidi žijící v bezprostřední blízkosti polí informovat nemusí. Žádný zákon ani jiná norma jim to nepřikazuje.


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama