Ivo Valenta

  • BPP
  • Uherské Hradiště
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,21. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

02.05.2015 16:53:56 - MartinV

dotaz ohledně protikuřáckého zákonu

Vážený pane Valento, jak jsem si Vás vážil, tak jste u mě ztratil naprosto zcestným názorem ohledně nesouhlasu zákazu s kouřením v restauracích.Předkládám že jste již někdy vycestoval za hranice ČR a jak jste si mohl všimnout, již skoro v žádné demokratické zemi se nekouří v HoReKa a návštěvnost provozoven dle statistik naopak stoupla.Víte že obsluha kuřáckých restaurací v průměru umírá o 10 dříve? A co vědomé zabíjení pasivních kuřáků, hostů? Vezmete si toto na triko? Podporujete zabíjení lidí? No to jste mě zklamal pane senátore. Vy jistě své zdraví chráníte. s pozdravem Martin Vendula

Odpověď

05.05.2015 10:26:22 - Ivo Valenta
 

Vážený pane Vendulo,

v žádném případě si nepřeji, aby lidé umírali v důsledku pasivního kouření. Sám jsem nekuřák a kuřácké restaurace navštěvuji, jen pokud je to nevyhnutelné. A o tom to právě je. Všichni dospělí lidé mají přece již dnes možnost si zvolit, zda půjdou na oběd či na skleničku do kuřácké, či nekuřácké provozovny. Stejně tak má každý majitel či provozovatel právo si rozhodnout, zda se v jeho podniku kouřit bude, nebo nebude. Tak je to dle mého názoru naprosto správné a snaha státu to jakkoli měnit je naprosto umělá a zbytečně svazující.


Příklady ze zahraničí dobře znám. Například ze Španělska, kde je zákaz kouření v restauracích naprosto běžně porušován. To je pro mě potvrzením pravidla, že každý další zákaz či nařízení vede automaticky k tomu, aby byl obcházen. A nejinak tomu bude i u nás.


Jsem přesvědčen o tom, že svobodný trh může fungovat a s kouřením v restauracích si poradí sám. Již dnes existuje nesčetně podniků, které z nekuřáckého prostředí udělaly svou přednost a profitují na něm. A pokud některý hostinský naopak staví na tom, že se zaměřuje spíše na kuřáckou klientelu, pak nechť má svobodu si o tom rozhodnout sám. Jestliže stát (nebo chcete-li společnost) vyhodnotí, že je kouření jako takové nebezpečné, pak ať jej zakáže úplně. K tomu ale nedojde, protože i pro stát je tento tolik nenáviděný zlozvyk zdrojem značných příjmů, které by chyběly na jeho rozhazovačnou politiku.


Ivo Valenta