ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21.12.2012 19:33:10

Rudo-oranžová koalice se vydala cestou „válcování“

Rudo-oranžová koalice se vydala cestou „válcování“

Vláda ČSSD a KSČM nad Jihočeským krajem získává pachuť toho, čemu neblaze proslulí političtí šíbři říkají „válcování“ – čili prosazování vlastních zájmů z pozice síly bez jakékoliv dobré vůle, s neúctou k vlastním pravidlům a k dobrým zvykům.

Vláda ČSSD a KSČM nad Jihočeským krajem získává pachuť toho, čemu neblaze proslulí političtí šíbři říkají „válcování“ – čili prosazování vlastních zájmů z pozice síly bez jakékoliv dobré vůle, s neúctou k vlastním pravidlům a bez respektu k dobrým zvykům a nepsaným tradicím, které prospívají politické kultuře.

Zřejmé to bylo při včerejším sestavování výborů zastupitelstva. Je sice nepsaným, ale dobrým a široce rozšířeným zvykem v krajských či městských zastupitelstvech (ale třeba i v poslanecké sněmovně) respektovat volební zisky a rozložení sil a tento poměr zachovat i v orgánech zastupitelstva. Současná koalice však nabídla opozici pouze zanedbatelné a symbolické zastoupení ve výborech a to ještě každé z opozičních stran jen v některých. (Mj. také stojí za povšimnutí, jak rychle po vstupu do koalice KSČM zapomněla na svou zásadu poměrného zastoupení, kterou prosazovala pro všechny orgány kraje.)

Přičemž i mezi opozicí dělá koalice rozdíly, když ODS přepustila více míst ve výborech než Jihočechům 2012, kteří získali více hlasů i mandátů než ODS a jsou třetí nejsilnější stranou v krajském zastupitelstvu.

Navíc se koalice neobtěžovala ostatní strany až do zasedání zastupitelstva seznámit s tím, jaké výbory hodlá zřizovat, jaká má být náplň jejich činnosti (což považujeme za důležité vzhledem k tomu, že vedle sebe mají existovat výbory pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost a pro podporu hospodářského rozvoje a zaměstnanost - ?!). A ještě ke všemu tuto informaci nesdělila ani zastupitelstvu ve stanoveném předstihu 14 dnů v souladu s jednacím řádem. Nebyl dodržen zákon ani jednací řád, který při samotné volbě – aby toho nebylo dost – předsedající hejtman Jiří Zimola podle potřeb velmi zvláštně ohýbal.

Koalice se evidentně snaží opozici vytěsnit, odsunout na okraj jakéhokoliv rozhodování, což je v příkrém rozporu s deklarovanou a údajnou snahou otevřít dění na krajském úřadu větší kontrole.

Hned na druhém zasedání nového zastupitelstva projevila koalice neúctu k vlastním pravidlům, které si zastupitelstvo samo stanovilo, i značnou nezodpovědnost při přípravě takto zásadních materiálů, které zastupitelstvu předkládá.

Zdůrazňujeme, že radě kraje právo sestavit své komise podle vlastního libovolného klíče neupíráme, protože rada reprezentuje pouze vládnoucí koalici. Zastupitelstvo však reprezentuje všechny občany kraje.

Obdobné se opakovalo i u voleb členů dozorčích rad nemocnic, kdy nakonec všechny strany opozice získaly dohromady jen 9 míst z celkového počtu 54.


Luboš Průša,
předseda klubu zastupitelů JIHOČEŠI 2012

Zástupci Jihočechů 2012 ve výborech Zastupitelstva Jihočeského kraje:

finanční výbor (11 členů): Pavel Vondrys
kontrolní výbor (11 členů): Pavel Hroch, Jan Samohýl
výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost (13 členů): Pavel Dvořák
výbor pro podporu hospodářského rozvoje a zaměstnanosti (13 členů): Filip Mencl
dopravní výbor (13 členů): Jiří Fišer
výbor pro venkov, zemědělství a životní prostředí (13 členů): NIKDO!

Zástupci Jihočechů 2012 v dozorčích radách jihočeských nemocnic:

Nemocnice Český Krumlov: Jana Zoufalá
Nemocnice Strakonice: Pavel Vondrys
Nemocnice Tábor: Martin Doležal
Nemocnice Písek: Luboš Průša

V ostatních dozorčích radách: nikdo.

Do holdingu Jihočeské nemocnice jsme navrhovali Michala Doktora nebo Františka Váchu, koalice ovšem nechtěla, aby tam byl zástupce Jihočechů 2012.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout