JUDr. Jiří Pospíšil

  • TOP 09
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,99. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

02.10.2023 19:41:34

Životy hospodářských zvířat jsou stavěny na okraj politického zájmu

Životy hospodářských zvířat jsou stavěny na okraj politického zájmu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke Světovému dni hospodářských zvířat

Na dnešní den připadá Světový den hospodářských zvířat. Byl ustanoven jako pietní připomínka životů miliard zvířat chovaných v podmínkách průmyslových velkochovů a následně porážených na jatkách.

Životy hospodářských zvířat jsou často bagatelizovány a stavěny na okraj politického zájmu a jejich zdraví ustupuje zájmům obrovského agrobyznysu. I proto jsem se jako jeden z prvních signatářů evropské občanské iniciativy požadující ukončení klecových chovů zvířat v Evropě, v pátek obrátil na komisařku Věru Jourovou. Požádal jsem ji, aby využila svých pravomocí a podpořila splnění závazku Evropské komise v podobě co nejdřívějšího předložení legislativního návrhu na zákaz klecových velkochovů v EU.

Za jediný rok se pod tuto petici podařilo shromáždit téměř 1,4 milionu ověřených podpisů z celé EU. Bezmála 50 tisíc těchto podpisů připojili občané a občanky České republiky. To je nejen neuvěřitelně vysoký počet občanů EU, kteří jasně vyjádřili svůj názor na klecové chovy, ale pro mne jako evropského politika je to i nesmírně zavazující. Takto silný hlas občanské společnosti nesmíme ignorovat!

Komise měla představit návrh na zákaz klecí v rámci revize legislativy týkající se welfare zvířat, ale bohužel nic nenasvědčuje tomu, že to udělá. Závazek nezmínila ani předsedkyně Komise Ursula von der Leyen ve svém výročním projevu ke stavu Unie a na rozdíl od loňského roku není ani obsažen v Prohlášení o záměru 2023, který Komise již rovněž zveřejnila…

Domnívám se, že nevyslyšení takto silného hlasu občanské společnosti by kromě velkého zklamání, mohlo u Evropanů vyvolat pocit nedůvěry v demokratické hodnoty EU a je nutné, aby každý z nás evropských politiků a všechny výkonné orgány EU učinili vše pro to, aby tato nedůvěra v Evropanech nevznikla, proto jsem se v tomto duchu obrátil na komisařku pro hodnoty a transparentnost, paní Věru Jourovou. O dalším posunu Vás budu informovat.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama