JUDr. Markéta Vaňková

  • ODS
  • Brno
  • primátorka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,92. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

20. 9. 2020 18:46:00

Domovy pro seniory a Centrum sociálních služeb budou mít rychlotesty na koronavi

Domovy pro seniory a Centrum sociálních služeb budou mít rychlotesty na koronavi

Všech jedenáct Brnem zřizovaných domovů pro seniory a příspěvková organizace Centrum sociálních služeb budou moci za velmi příznivých podmínek přímo ve svých budovách operativně testovat veškerý personál a dle potřeby i klienty na koronavirus.

 „Jde o významnou prevenci proti šíření nemoci covid-19 a přístup města Brna je v České republice podle mých informací v tomto směru zcela unikátní. Všechny organizace budou mít možnost si zakoupit testovací sady a přístroj na vyhodnocování. Zdravotnický personál, který v každém domově funguje, bude proškolen, aby zvládl odebírat vzorky z nosohltanu pomocí tamponů a detekovat nákazu. Jedná se o rychlé diagnostické testy, které zachytí přítomnost virových antigenů vylučovaných koronavirem v dýchací soustavě při časné nebo akutní infekci. Vyhodnocení testu je okamžité – trvá pouhých 12 minut – a prokázaná spolehlivost se pohybuje kolem 95 procent,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková a doplnila: „Pro tento krok jsme se rozhodli na základě květnového konferenčního hovoru s primátorem jihokorejského města Tegu, kde právě touto metodou dokázali zvládnout mnohem horší situaci, než je v tuto chvíli v Brně.“

Testovací sada stojí 312 korun, samotný přístroj pak 20 000 korun. Veškeré vybavení bude pořízeno z finančních prostředků domovů pro seniory. „Vedení městských organizací možnost rychlého testování veškerého personálu a v případě jakéhokoliv podezření na nekontrolované šíření nákazy i klientů uvítalo. Je také možné jednu vyhodnocovací sadu využít pro tři až pět osob po vzoru takzvaného křížového testování. Teoreticky takto můžeme snížit náklady na testování pouze na desítky korun na osobu,“ uvedl náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl. Jestliže u kohokoliv z personálu nebo klientů vyjde rychlý test pozitivní, bude neprodleně umístěn do karantény a následně absolvuje konfirmační laboratorní PCR test. „Jsem přesvědčen, že takto dokážeme ochránit naše rodiče či prarodiče a další nejvíce ohrožené skupiny obyvatel,“ doplnil náměstek Robert Kerndl.

„Pokud se nám tento způsob testování osvědčí, budeme uvažovat – i v souvislosti s aktuální situací – o rozšíření nabídky pro školská zařízení či pro další městské společnosti a organizace. Zcela nevylučujeme ani možnost, že bychom iniciovali vznik mobilního nebo stálého testovacího místa, kde by se využívala uvedená metoda,“ uzavřela téma primátorka Markéta Vaňková.

V domovech pro seniory a v Centru sociálních služeb působí okolo 1 800 zaměstnanců, kteří se starají přibližně o 2 000 klientů v pobytových zařízeních a 6 000 jich má na starost pečovatelská služba v terénu.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama