JUDr. Ondřej Veselý

  • ČSSD
  • Jihočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,22. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

25.01.2018 11:52:30 - Police v poli žije

Strašení komunisty

Dobrý den, rozhodně nepatřím mezi voliče KSČM. Myslím také, že je už tato strana mrtvá. Ale ve světle dneška. U komunistů jste věděl, co čekat. I když se mi jejich program nezamlouvá, měli ho. Dnes ale nastupují nové strany, které jsou podle vnitřně mě méně demokratické než KSČM a nikdo netuší, co od nich čekat, protože oni se vezou hlavně na vlně populismu a strachu. Myslíte, že tyhle strany (např. SPD nebo ANO) jsou horší než KSČM? A druhá část dotazu. Je podle vás na místě, aby prezident jednal v rozporu s tím, co chtějí voliči? I když se mi to nelíbí, ANO vyhrálo volby a SPD získala taky dost hlasů. Myslím, že není fér, aby prezident říkal, jako stranu do vlády jmenuje a jakou ne, ale měl by respektovat přání voličů. Myslím, že by se strany ve vládě znemožnili a byl by klid. V opačném případě jim to bude jen nahrávat. Děkuji za názor.

Odpověď

25.01.2018 16:20:00 - JUDr. Ondřej Veselý

Dobrý den, 

skutečně považuji SPD za ještě daleko horší (s větším defektem demokracie), než KSČM. U ANO vidím situaci trochu jinak. Zde je sice nepochybné, že ANO stojí na jednom muži, z čehož KSČM určitě obviňovat nemůžeme, ale pod tímto vrcholem považuji principy ANO za demokratičtější, než u KSČM. Byť i tady jde o stranu s defektem demokracie.

Naše země stojí na zřízení tzv. parlamentní demokracie. To znamená, že se vychází zásadním způsobem z předpokladu, že vláda má důvěru poslanecké sněmovny. Prakticky to také znamená, že pokud některá ze stran nezíská většinu v parlamentu sama, musí vzniknout konglomerát více stran, které většinu poskládají. A rozhodně neplatí pravidlo, že v takovém konglomerátu musí být nutně strana, která byla ve volbách nejúspěšnější (viz r. 2010), byť se to morálně předpokládá. Prezident může pověřit vyjednáváním o vládě koho chce, ale jmenovat premiérem by měl pouze toho, kdo předestře většinu ve sněmovně (s výjimkou vlády úřednické).

A na závěr. Vládu koalice ANO + SPD + KSČM si opravdu nepřejme...