JUDr., PhDr., Zdeněk Ondráček, Ph.D.

  • KSČM
  • Královéhradecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,29. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

12.08.2019 12:21:12 - Tomáš Sekera

Odepření výpovědi svědek + pokuta

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, kdy může svědek odepřít výpověď z důvodu stíhání vlastní osoby. Může tedy odepřít výpověď v těchto případech:
1a) Křivé svědectví - svědek ví, že by lhal a tím si přivodil trestní stíhání.
1b) Křivé svědectví - svědek by uvedl pravdu ze svého pohledu, ale bojí se, že soud by v omylu nebo na politickou objednávku určil za pravdu něco jiného a on by byl stíhán.
2) Nadržování - svědek nechce udat kamaráda. Bojí se, že by mohl být stíhán za nadržování, kdyby soud usoudil, že něco zamlčel.
3) Pomluva či křivé obvinění - svědek se bojí, že by mohl být stíhán za pomluvu či křivé obvinění, a to i v případě, že by řekl pravdu. Soud by mohl určit v omylu či na politickou objednávku za pravdu něco jiného.

4) A dále, zda lze svědkovi ukládat opakovaně pokuty na jednom soudním jednání, tzn. třeba během 5 minut třeba 20 pokut v hodnodě 50000Kč, celkem milion korun?

5) Umožnil by jste vy osobně odepřít výpověď svědkovi z libovolného důvodu?

Odpověď

13.08.2019 7:58:24 - JUDr., PhDr., Zdeněk Ondráček, Ph.D.
Dobrý den,děkuji za dotaz. OČTŘ je vždy povinen svědka poučit, a to i o právu odepřít výpověď. Vše týkající se postavení, práv a povinností svědka v trestním řízení najdete v trestním řádu, Hlavě páté, oddílu druhém, v §§ 97 a násl. Ukládání pořádkových pokut pak upravuje § 66 tr. řádu. Proti rozhodnutí o uložení pořádkové pokuty si lze podat stížnost, která má odkladný účinek. Já osobně považuji stávající právní úpravu za dostačující a pro odepření výpovědi svědka by měl vždy existovat nějaký důvod. Tím odpovídám i na poslední položenou otázku. Pokud máte nějaké pochybnosti v postupu policejního orgánu nebo soudu doporučuji konzultaci s osobou znalou práva.Zd. Ondráček