JUDr. Stanislav Grospič

  • KSČM
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,42. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.05.2011 12:49:00

VV – ministři nebo směšné figurky?

VV – ministři nebo směšné figurky?

Koaliční smlouva je koaliční smlouva, rozhorlil se předseda Věcí veřejných Radek John.

Jeho a Bártova strana požaduje čtyři ministry, nikoliv "směšné figurky", s tím, že novou ministryní spravedlnosti ve vládě by se mohla stát Karolina Peake. Pokud by Věci veřejné nedostaly čtyři ministerstva, také by mohly odejít z vlády, pohrozil John.

Vypadá to vše jako špatný vtip nebo těžká noční můra, ale na české politické scéně je to krutá realita. Strana Věci veřejné postavila svou volební kampaň na boji proti korupci v podání investigativního reportéra odhalujícího a pranýřujícího nešvary české společnosti, ostatní společenské problémy vnímala tato strana okrajově. Ještě nebyly sečteny ani hlasy všech voličů, když John telefonoval předsedovi ODS a předsedovi TOP 09 s nabídkou k vytvoření koaliční vlády. Toto první zjevné popření předvolebních slibů nemělo být zdaleka poslední, nemusí tedy nyní pan John naříkat, že jeho strana měla zůstat v opozici. Takové věci si musí vyřídit s panem Bártou, který této straně vymezil hrací prostor.

Sami lidé v naší republice pak musí posoudit vážnost slibů Věcí veřejných a jejich předáků. Udělat však z politiky otevřený byznys, projevit neschopnost skutečně bojovat proti jakýmkoliv projevům korupce, potácet se od jednoho otřesného skandálu k druhému, vymlouvat se na amatérismus, a pak ještě ultimativně žádat ministerstvo spravedlnosti, to je projev ztráty jakékoliv soudnosti.

Můžeme jen spekulovat, zda Věci veřejné chtějí ministerstvo spravedlnosti, protože jde v jejich očích o resort neméně důležitý, ale jednoduší na řízení oproti ministerstvu vnitra, či chtějí jen kompenzovat neukojené ambice svého předsedy, nebo prostě chtějí »úspěšnost« svého řízení resortu vnitra nyní také vyzkoušet na resortu spravedlnosti. Možná ale, že jde opravdu jen o byznys bez jakýchkoliv vedlejších záměrů. Ostatně v takové smyslu se o svém vstupu do politiky vyjadřoval nepsaný šéf této strany Vít Bárta.

Mohlo by to vše být úsměvné, kdyby to nebylo myšleno vážně. Jaká jiná vládní křesla si pan John, nebo pan Bárta či Karolína Peake po další vládní krizi vyberou jako provizi za koaliční loajalitu? Nesmí jen zapomenout své koaliční partnery v ODS a TOP 09 ujistit o podpoře všech vládních protilidových »reformních« záměrů. To je podstatné i pro občany naší republiky, aby znali pravou tvář a podstatu této třetí pravicové strany.

Vládní pravice a osobně i Petr Nečas chtějí zjevně udržet vládní koalici za každou cenu. Budou proto hledat cestu k Věcem veřejným. Jsou k tomu povinováni těm kapitálovým lobbistickým skupinám, které si objednaly u pravicových politických stran neoliberální reformy daní, zdravotnictví a důchodů. Určitě i proto se současný ministr Pospíšil vyjádřil, že pro něj nebude nic tragického stát se z ministra spravedlnosti ministrem školství. Zatímco ODS a TOP 09 si tvrdě zasazují rány při vzájemném otevírání vlastních korupčních skandálů, zachraňují zároveň investice vložené do jejich »podniku« pány Bárty, Bakaly a dalšími.

Jde jen o další vážný důvod pro KSČM, proč požadovat v souladu s přáním velké většiny lidí nové volby. 

Stanislav GROSPIČ, místopředseda ÚV KSČM, poslanec PČR za KSČM
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama