JUDr. Vojtěch Filip

  • KSČM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,54. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.12.2023 6:03:00

Ještě poznámka k rozpočtu

Ještě poznámka k rozpočtu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k státnímu rozpočtu pro rok 2024

 Když jsem před více než šesti lety (26. 10. 2017) zveřejnil svůj nesouhlas s tím, že stát ze svého rozpočtu koupil za půl miliardy korun s následnými dalšími náklady od firmy AGPI vepřín v Letech u Písku, strhl se poprask, cože jsem si to dovolil. Tehdejší ministr kultury Herman sdělil, že šlo o veřejný zájem, a tedy nevadí, že je cena mnohem vyšší než odhadní. Já se ptal, jestli je ve veřejném zájmu snižovat domácí zemědělskou produkci a jestli místo peněz na likvidaci nebylo možné vyhovět firmě AGPI a poskytnout jim jiné místo pro jejich práci a produkci.

Připomínám to ze dvou důvodů, jedním z nich je skutečnost, kterou zveřejnil za Agrární komoru ČR ve svém zhodnocení vývoje zemědělské produkce mezi lety 1990 a 2020 pan Ing. Z. Jandejsek, CSc. Ten na faktech prokazuje, že za třicet let poklesla produkce vepřového masa na necelých 38 procent (z 763 000 t/rok na 294 600 t/rok). Když stavy u prasnic, tedy možnosti příštího zvýšení produkce, jsou na 27,9 procenta, a můžeme tedy spíše počítat s dalším poklesem.

Obdobné to je u hovězího masa, pokles na 32,4 procenta (z 509 000 t/rok na 164 900 t/rok). Nechci zabíhat do podrobností, nakonec nejsem zemědělec. Ale mohl bych uvádět další dramatická čísla u poklesu produkce mléka v době, kdy v okolí probíhají vojenské konflikty a každý rozumný hospodář hledá způsob, jak být v co největší míře soběstačný, aby nebyl odkázán na dovoz, který může den ze dne být omezen nebo zcela zrušen. Zároveň s tím se snižuje i rostlinná výroba a výměra obdělávané půdy poklesla na 82,6 procenta. Místo polí máme sklady.

A to mluvím jen o produkci komodit, které jsou přirozené pro naše podnebné pásmo a u kterých jsme soběstační vždy byli. Jde jen o to, že zákon o státním rozpočtu buď podpoří soběstačnost, nebo ji podrazí. Ono to není o producírování se v kravíně bratra místopředsedy vlády, ono to je o tom, jestli soběstačnost vláda podpoří, nebo ji potopí.

Stejné to je u druhého důvodu, pro který svou úvahu píšu v souvislosti s přijímáním rozpočtu, a tím je podpora nebo útlum výroby. Vláda v prosazeném rozpočtu navýšila prostředky do armády, ale nikoli na nákup potřebných prostředků, které tady vyrábíme, ale na nákupy v zahraničí, abychom asi dali práci podnikům jiných států NATO včetně USA. Jenom ne doma, protože pro produkci našich podniků vláda nedělá nic. Pan prezident se sveze v rychlovlaku v Itálii, ale že by státní rozpočet počítal s podporu vysokorychlostních tratí u nás nebo s výrobou takových souprav, tak to v něm nenajdete.

Prostě státní rozpočet opět slouží spíše nadnárodním korporacím, místo aby něco přinášel vlastním občanům.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama