Jakub Kulhánek, MA

  • ČSSD
  • ministr zahraničí v demisi
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,71. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

16.10.2021 17:14:00

ČR podporuje úvahy o možné aktivní roli EU v zemích Perského zálivu

ČR podporuje úvahy o možné aktivní roli EU v zemích Perského zálivu

Ministři zahraničních věcí EU se v pondělí 18. října 2021 sejdou v Lucemburku k pravidelnému zasedání Rady pro zahraniční záležitosti.

Vlastnímu jednání Rady bude předcházet setkání ministrů s libyjskou ministryní zahraničí Najlou El-Mangoush věnované diskusi o současné podobě unijních vztahů s Libyí a možnostech mezinárodního společenství přispět k řešení tamní krize.

Rada bude zahájena debatou o aktuálním vývoji v zemích Perského zálivu, mimo jiné v kontextu připravovaného Společného sdělení. ČR podporuje úvahy o možné aktivní roli EU ve facilitaci regionálního politicko-bezpečnostního dialogu v Zálivu, která však musí vycházet z jasné poptávky zúčastněných stran.

Diskuse o Východním partnerství se zaměří zejména na přípravu Summitu Východního partnerství, který by se měl uskutečnit v prosinci. Summit by měl vyslat jasný signál, že Východní partnerství je pro EU strategickou prioritou a že je EU připravena pokračovat v politické asociaci a ekonomické integraci partnerských zemí.

Dalším diskusním bodem Rady bude Etiopie. Poslední vývoj v Etiopii bude projednán s ohledem na možnosti a nástroje, kterými by EU mohla přispět ke zlepšení a stabilizaci situace v zemi. S ohledem na kritickou humanitární situaci v Tigraji je nezbytné i nadále působit na všechny strany konfliktu, aby umožnily plný a bezpodmínečný humanitární přístup a dodržovaly zásady mezinárodního humanitárního práva.

Závěrečným diskusním bodem říjnové Rady by měl být aktuální vývoj v Nikaragui a perspektiva dalšího vývoje. Debata by měla být věnována situaci před listopadovými všeobecnými volbami v zemi, kde dochází k rozsáhlému porušování lidských práv a zásad právního státu.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama