Jakub Kulhánek, MA

  • ČSSD
  • ministr zahraničí
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,84. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

30.04.2021 13:21:00

Nově bude možné platit kartou na 80 zastupitelských úřadech po celém světě

Nově bude možné platit kartou na 80 zastupitelských úřadech po celém světě

Ministerstvo zahraničí navazuje na rok trvající pilotní projekt výběru konzulárních správních poplatků prostřednictvím platebních karet, který probíhal v Londýně, Bruselu, Moskvě a Sydney.

 Od 1. května 2021 se k těmto zastupitelským úřadům přidá dalších 76 po celém světě. Platby kartou budou alternativou ke stávajícím způsobům výběru poplatků, kterými jsou platba v hotovosti, šekem nebo bankovním převodem.

MZV spouští tuto novou službu občanům v době, kdy je nutné omezovat rizika šíření epidemie, a to včetně možného přenosu nákazy při platbách v hotovosti. Možnost platit platební kartou navíc zvýší také bezpečnost z pohledu manipulace s hotovostí. Poplatky budou z karty klienta strženy buď v korunách nebo v eurech, v případě zahraničních klientů v aktuálním kurzu stanoveném jejich bankou.

„Požadavek na zkvalitnění služeb vznikl už před covidem. Chci poděkovat kolegům, že před rokem spustili pilotní projekt i ve vypjaté době celosvětové pandemie. Díky němu bude nově možné platit kartou na 80 zastupitelských úřadech po celém světě,“ komentoval novinku ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

„Soustředili jsme se na to, abychom pokryli zejména země EU. To se až na Kypr a Maltu povedlo. Možnost platit kartou ale budou mít i klienti v Izraeli, Spojených arabských emirátech, Jihoafrické republice, Thajsku, Vietnamu nebo New Yorku či Washingtonu,“ informoval náměstek sekce právní a konzulární Martin Smolek.

„Pro konkrétní představu – platit bude tímto způsobem možné například poplatky za udělení víza, za cestovní pas nebo náhradní cestovní doklad. Projekt hodláme po dalším vyhodnocení dále rozšiřovat a vylepšovat i o možnost online plateb,“ doplnil ředitel konzulárního odboru Pavel Pitel.

Smlouva o přijímání platebních karet byla podepsána s vítězem výběrového řízení – firmou ČSOB a.s. a je standardně dostupná v registru smluv.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama