ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,06. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

28.04.2011 16:45:33

Není tajemstvím, že pomazánkové máslo je komisi dlouhodobě trnem v oku

Není tajemstvím, že pomazánkové máslo je komisi dlouhodobě trnem v oku

Po euforii se špekáčkem přišla studená sprcha. Evropská komise odmítla žádost o unijní ochranu pro pomazánkové máslo a navrch nás za ně ještě zažalovala.Tím, že Evropská komise platnost výjimky neuznává, dopouští se sama porušení evropského práva

Evropská komise rozhodla, že pomazánkové máslo neuzná jako zaručenou tradiční specialitu a to je tak vůbec první českou žádostí od našeho vstupu do EU, která u Evropské komise  narazila na odmítavý postoj.

"Jednou to asi přijít muselo, jen je škoda, že tím odmítnutým výrobkem je zrovna pomazánkové máslo, všeobecně rozšířená alternativa ke klasickému máslu, na kterou jsou čeští spotřebitelé zvyklí", uvádí k tomu europoslanec Jan Březina, který se ochranou českých výrobků dlouhodobě zabývá. "Po odmítavém rozhodnutí Evropské komise máme nyní ještě možnost nechat o žádosti hlasovat členské státy s nadějí, že na svou stranu získáme alespoň 20 z nich. To je ale spíš v rovině teoretických úvah, v 99% případů se totiž zástupci členských států řídí stanoviskem komise", nastiňuje možnost dalšího postupu Březina.

"Podle Evropské komise je označení pomazánkové máslo klamavé a jako takové nemůže být chráněno jako zaručená tradiční specialita. Bruselským úředníkům vadí, že pomazánkové máslo obsahuje jen 31% mléčného tuku, zatímco podle evropského předpisu má máslo obsahovat minimálně 80% mléčného tuku", objasňuje Březina, podle něhož však z toho pravidla existuje výjimka. "Výjimka se vztahuje na označení popisující charakteristickou vlastnost výrobku, kterou je v případě pomazánkového másla jeho snadná roztíratelnost. Tím, že Evropská komise platnost  výjimky v případě pomazánkového másla neuznává, dopouští se sama porušení evropského práva", kritizuje postup komise Březina. Ten zároveň odmítá námitku komise, podle níž označení pomazánkové máslo klame spotřebitele. "Z provedených průzkumů vyplývá, že jak čeští spotřebitelé, tak třeba i slovenští nebo polští si pomazánkové máslo oblíbili a kupují si je právě kvůli jeho charakteristickým vlastnostem", uvádí Březina.

"Není tajemstvím, že pomazánkové máslo je komisi dlouhodobě trnem v oku. V lednu dokonce podala na ČR žalobu k Evropskému soudnímu dvoru s cílem přimět nás toto označení přestat užívat. Je dobře, že neustupujeme a jsme odhodláni jít do čelního střetu. Pomazánkové máslo nesmíme nechat padnout, jedná se o národní potravinářský klenot s třicetiletou výrobní tradicí", burcuje závěrem Březina.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama