ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,06. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15. 3. 2011 15:26:53

Reakcí na problémy japonských elektráren nesmí být protijaderná hysterie

Reakcí na problémy japonských elektráren nesmí být protijaderná hysterie

Slova o konci jaderné éry znamenají uvrhnout EU do závislosti na dovozu ropy a zemního plynu z Ruska a nestabilních arabských států.

Evropský komisař pro energetiku G. Oettinger v reakci na problémy japonských jaderných elektráren na dnešek svolal jednání ministrů, národních expertů na jadernou energetiku, zástupců regulátorů a energetických firem. Zároveň prohlásil, že EU musí zvážit, zda je schopna se obejít bez jádra.

"Komisař Oettinger zbytečně panikaří. Problémy japonských elektráren mají být popudem k provedení bezpečnostní kontroly evropských jaderných elektráren a jejich evakuačních plánů, ale ne k náznakům protijaderné hysterie, která z jádra činí málem největší hrozbu lidstva", reaguje na prohlášení komisaře europoslanec Jan Březina, který je členem výboru pro průmysl, výzkum a energetiku a právě před tímto výborem dnes Oettinger bude prezentovat výsledky jednání s národními experty.

Zpochybnění jaderné energetiky z úst eurokomisaře Březina přičítá i současné vnitropolitické situaci v Německu. "Pan komisař je členem německé CDU a ta se zejména v souvislosti s nadcházejícími zemskými volbami v Bádensku-Würtembersku ocitá pod stále větším tlakem ze strany Zelených", upozorňuje Březina s tím, že  podpora Zelených v této strategicky významné spolkové zemi dramaticky narůstá a může vést k tomu, že se rekordních 43 let trvající nepřetržitá vláda CDU v této spolkové zemi nachýlí ke konci. Navíc právě v Bádensku-Würtembersku se nachází jaderná elektrárna, v souvislosti s níž se dlouhodobě mluví o jistém bezpečnostním riziku.

"EU nyní musí zachovat chladnou hlavu a racionálně vyhodnotit bezpečnostní rizika a možné způsoby, jak je odstranit. Panický útěk od jádra by vedl pouze ke zvýšení závislosti na ropě a to by byl v situaci nestability mnoha arabských zemí teprve opravdový hazard s energetickou bezpečností Evropy", uzavírá Březina.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama