ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,81. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

24. 7. 2017 14:50:35 - Campanulla

Máslo a biopaliva

Pane senátore. Pokud se nic nezměnilo a paměť mě neklame, v roce 2020 by měl v Evropě skončit superbyznys s biopalivy. Nepochybuji o tom, že to "řepkaře" netěší a rádi by se vyhojili na něčem jiném. Není současný let ceny másla vzhůru snahou lidi opět nahnat k margarinům, snahou někde po straně tiše a dobře zaplacenou a vylobovanou? Možná je tato (téměř konspirační) teorie trochu divoká, ale viděli jsme v praxi i divočejší, biopaliva jsou také projekt nelogický a nesmyslný, po mnoha liniích zhoubný a přesto byla prosazena. Zkrátka peníze jsou mocné a jejich lesk paralyzuje mozek i svědomí. Připustil byste že může existovat nějaká souvislost?

Odpověď

26. 7. 2017 9:15:40 - Jan Veleba

 Dobrý den, začnu odzadu a něco Vám k tomu napíšu, berte to prosím jako můj bytostný názor, který nemá nic společného s politikou a mou pozicí senátora.

Společnost dospěla do stadia, kdy peníze rozhodují téměř o všem a v jejich jménu jde stranou morálka, slušnost, přirozenost. Z toho plyne, že v případě cen másla můžete mít pravdu, ale to se všechno ukáže až časem. Coby člověk, který celý produktivní život pracoval a angažoval se v zemědělství a potravinářství tvrdím, že současné ceny másla nemají opodstatnění a jsou uměle vyhnané nahoru pod clonou odborně sterilních a velmi chabých frází.

Nakonec cena mléka pro zemědělce je normální - cca 8,50 Kč za litr mléka o tučnosti cca 3,5% mléčného tuku.

Pokud se týká "řepkařů", jak je nazýváte, ti s tímto nemají nic společného. Řepka olejka je jedna z mála plodin, která zařazena v osevním postupu má zúrodňující účinky na půdu. A že je jí tolik, to je proto, že tento stát podporoval takovou zemědělskou politiku, jejímž důsledkem je drastická redukce stavů chovaných hospodářských zvířat. Mimo jiných i skotu. A tak se stalo, že z polí zmizelo přes půl milionu hektarů pícnin na orné půdě (jetele, vojtěšky, jetelotrávy), jejichž spotřebitelem je právě skot a na uvolněné ploše je řepka a obilí. Ladem pole přece nechat nejde.

Navíc naši zemědělci patří v oboru pěstování řepky k evropské špičce, myslím co do výnosů a úrovně.