ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,14. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27.04.2015 16:03:38

Jedno malé vítězství opoziční poslankyně

Jedno malé vítězství opoziční poslankyně

Minulý týden se uskutečnilo společné výjezdní zasedání Výboru pro sociální politiku a Výboru pro zdravotnictví. Oba výbory navštívily zdravotnická zařízení a zařízení sociálních služeb, ale hlavně po dlouhé době společně zasedly k jednomu stolu.

 Ve dnech 22. - 24. dubna 2015 se uskutečnilo společné výjezdní zasedání Výboru pro sociální politiku a Výboru pro zdravotnictví. Oba výbory navštívily dle své příslušnosti zdravotnická zařízení a zařízení sociálních služeb, ale hlavně po dlouhé době oba tyto výbory společně zasedly k jednomu stolu.

Členové výboru pro sociální politiku se setkávali při debatách se zaměstnanci zařízení a jejich vedením s požadavky na legislativní ukotvení sociálně - zdravotní péče, mezi kterou patří i poskytovaná ošetřovatelská péče v pobytových zařízeních sociálních služeb, a především vykazování této péče na pojišťovny.

Během následného společného zasedání obou výborů se tato problematika stala prvním bodem jednání. Vyslechli jsme si náměstky jak z Ministerstva práce a sociálních věcí, tak i z Ministerstva zdravotnictví. Oba zástupci nám představili pracovní skupinu, která na této problematice pracuje. Výbory následně doporučily rozšířit tuto pracovní skupinu o zástupce pojišťovny, a to nejlépe Všeobecné zdravotní pojišťovny. Zároveň výbory zavázaly obě ministerstva, aby po květnovém zasedání pracovní skupiny sdělila oběma výborům harmonogram úkonů, které budou řešit problematiku vykazování ošetřovatelské péče v pobytových zařízeních sociálních služeb, jelikož oba výbory chtějí mít o průběhu řešení této problematiky přehled.

Možná se to bude zdát někomu jako malý krok, ale pro mě jako opoziční poslankyni je to obrovský úspěch a krok vpřed pro všechny v sociálních službách.

Touto problematikou se zabývám od svého vstupu do Poslanecké sněmovny. Pořádala jsem na toto téma velký seminář v Poslanecké sněmovně 25. února letošního roku, přesvědčila oba předsedy o nutnosti jednání nad touto problematikou na společném zasedání obou výborů a nakonec zorganizovala spolu s kolegyní Pastuchovou výjezdní zasedání do Libereckého kraje.

Je to další posun a já si cením obou pánů předsedů, že našli společnou řeč a zařadili tuto problematiku na jednání. Považuji to za velký úspěch a věřím, že se nám podaří v budoucnu společně rozkrývat ty nejpalčivější problémy sociálně – zdravotní péče a nacházet jejich řešení.

Ošetřovatelská péče v pobytových zařízeních je velmi náročná vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu přicházejících uživatelů a musí být řádně ohodnocena a zaplacena. Čtrnáct výkonů, které jsou nyní hrazeny, nepokryje celý komplex péče, která je uživatelům poskytovaná. Není žádným tajemstvím, že sociální zařízení přijímají do svých domovů pouze uživatele se třetím a čtvrtým stupněm příspěvku na péči. Takový člověk potřebuje nejen zvýšenou péči v důsledku svých nemocí, ale i ošetřovatelskou péči, protože onemocnění u uživatelů nemizí, ale zůstávají.

Musíme urychleně hledat řešení této problematiky. Je nemyslitelné, aby na nefunkčnost systému doplácel klient tak, jako v sobotínském domově důchodců. S tím nesouhlasím, musí se vše jasně nastavit a řešit u jednacího stolu. A kdo jiný může tato pravidla jasně nastavit, než obě ministerstva, jak práce a sociálních věcí, tak zdravotnictví.

Budu podnikat další kroky a spojovat všechny aktéry v sociálních službách, aby byla ošetřovatelská péče v pobytových zařízeních nejen v dostatečné míře zabezpečena kvalitními zdravotními sestrami, ale i zajištěna finančně.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama