ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,14. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.04.2016 16:47:00

Valorizace má zajistit zdravotně postiženým důstojné podmínky

Valorizace má zajistit zdravotně postiženým důstojné podmínky

Projev na 44. schůzi Poslanecké sněmovny dne 13. 4. 2016

 Vážené dámy a pánové,

máme zde třetí čtení zákona 108/2006, o sociálních službách, jak řekla paní ministryně, tzv. malou novelu tohoto zákona, který především navyšuje příspěvek na péči ve všech stupních o 10 %. Poslanecký klub Úsvit podpoří návrh zákona i pozměňující návrhy kolegy Kaňkovského. Myslíme si, že je to pro tuto oblast velmi přínosné. Přesto dovolte pár vět na závěr.

Požádala bych, aby se ministerstvo a vláda při další novele zákona o sociálních službách vrátila k příspěvku na péči a stanovila jeho valorizaci tak, aby zdravotně postižení měli důstojné podmínky k životu a nemuseli za něj tak bojovat, jako to bylo u tohoto navýšení.

Žádám paní ministryni, aby ve velké novele zákona, která se připravuje, zrušila možnost vzniku a nebo fungování neregistrovaných neboli, jak už tady zaznělo, nelegálních zařízení. Pokud se někdo chce starat o seniory, o lidi, kteří potřebují péči pobytového zařízení, tak musí splňovat standardy jak pro chod zařízení, tak hlavně v péči o klienty. Musí mít personál, který ví, jak péči poskytovat, a musí se také vzdělávat. Myslím si, že v sociálních službách se od uvedení zákona do praxe hodně věcí zlepšilo, ale řada neregistrovaných zařízení dělá sociálním službám špatnou vizitku. Proto žádám razantnější řešení v této oblasti. Takové zacházení s klienty, kteří potřebují pomoc, přece naše společnost nemůže dopustit.

Poslední oblast, kterou novela řeší a upravuje, se týká podmínek, za kterých je držení osoby v pobytových sociálních službách bez jejího souhlasu přípustné. Doufám, že takových případů bude velmi málo, protože to bude přinášet organizačně řadu problémů v praxi. Ale věřím, že se zvládne i tato oblast.

V závěru bych vás chtěla požádat o podporu pozměňujícího návrhu, kterým zdravotně postižení žádají o návrat posuzování příspěvku na péči před rok 2012. Řada z vás tady v Poslanecké sněmovně byla a obhajovali jste zdravotně postižené v této době. Věřím, že pomůžete prohlasovat tento pozměňující návrh a tak naplnit i požadavky zdravotně postižených, které vyjádřili ve své petici, pod kterou se, znovu připomínám, podepsalo 11 373 lidí.

Chci poděkovat všem členům výboru pro sociální politiku, kteří podpořili tento pozměňující návrh v garančním výboru.

Vážené kolegyně a kolegové, děkuji vám za podporu mého pozměňujícího návrhu a za pozornost.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama