Jana Maláčová

  • ČSSD
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,28. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

01.02.2023 13:05:00

Firma Nexen Tire dostala od státu před pár lety čtyřmiliardovou pobídku

Firma Nexen Tire dostala od státu před pár lety čtyřmiliardovou pobídku

Podpora na facebookovém profilu stávkujícím odborářům firmy Nexen Tire

Včera jsem byla podpořit odboráře z Nexenu před korejskou ambasádou. Téměř čtyři roky se snaží vyjednávat s vedením firmy a do včerejška se setkávali pouze s arogancí. Jihokorejská firma Nexen Tire na Lounsku zaměstnává 1100 lidí. Stávku podporuje více než polovina z nich. Přímo se ale do protestu zapojilo asi dvě stě lidí. Jsou stateční. Čelí zastrašování, vydírání, výhrůžkám a bojí se o práci. Zároveň se říká, že ti, co neprotestují, dostanou od firmy odměny.

A proč odboráři stávkují? Nástupní mzda operátora výroby v této firmě činí 22 700 korun. Bavíme se o práci v nepřetržitém provozu. Odboráři požadují navýšení výplaty o 8,3 procenta nebo dvacetiprocentní příplatek za noční a víkendové směny. Mzdy se totiž většině lidí nezvýšily od roku 2018. A to máme patnáctiprocentní inflaci.

Přála bych si, aby stávkující podpořila VLÁDA. Protože firma Nexen Tire dostala od státu před pár lety čtyřmiliardovou pobídku. A přitom platí mzdy, ze kterých se nedá vyžít. Zahraniční firmy se tady nesmí chovat jako v nějaké KOLONII. A vláda by také měla pomoci, protože v lednu si běžný ministr platově přilepšil o 22.100 Kč. To je zhruba tolik, co lidé berou v Nexenu za měsíc práce. Ministři říkali, že si zvýšení zaslouží, protože jim platy dlouho nerostly. Pomoci by tedy měli s navýšením i lidem, na kterých ČESKÝ PRŮMYSL stojí, a sotva uživí rodiny.

Zdá se, že po včerejšku vedení firmy začíná konečně komunikovat. Jak připomněl předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo, skutečně zahájená stávka, při které zaměstnanci odmítnout nastoupit do práce, se u nás konala naposledy před více než 12 lety a to na Brněnsku. Proto Vás chci poprosit. Odboráře podpořte! Třeba i tím, že o tom řeknete známým. Protože těch 200 stávkujících bojuje za nás za všechny! Jde přeci o to, aby se pracující lidi ze své výplaty uživili.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama