Jiří Čunek

ANO křesťanským hodnotám
  • KDU-ČSL
  • Vsetín
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,15. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

02.05.2020 22:30:00

Žádám rovný a spravedlivý systém odměňování všech poskytovatelů zdravotní péče

Žádám rovný a spravedlivý systém odměňování všech poskytovatelů zdravotní péče

Otevřený dopis ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi

 Vážený pane ministře,

s velkým zájmem jsem zaznamenal zprávu webového portálu Seznam.cz (ZDE), který informoval o záměru ministerstva zdravotnictví oddlužit šest státních nemocnic ve výši 7,7 miliardy korun z veřejných prostředků. Ačkoliv je tento počin zahalen odůvodněním „koronavirového pláště“, čímž je navozován dojem, že dluhy vznikly za poslední měsíce vyhlášeného stavu nouze, pravda je jiná. Všechny navržené nemocnice k oddlužení své dluhy nasbíraly za mnoho let zpět, přestože mají stejně jako ostatní nemocnice v České republice hospodařit z prostředků získaných ze zdravotních pojišťoven. Pokud všechny ostatní nemocnice nebudou oddluženy státem podle stejného klíče, považuji tento krok nejen za hluboce nespravedlivý, ale v podstatě destabilizující státem nastavený systém úhrad za zdravotní péči. Zároveň by pak ty nemocnice, které hospodaří dobře, měly být odměněny.

Ministerstvo zdravotnictví je za Vládu ČR hlavním garantem, který stanovuje pravidla ve zdravotnictví. Vydává úhradovou vyhlášku, určuje cenu zdravotních služeb, léčiv, materiálu i cenu práce. Přestože těmito vyhláškami významně zvýhodňuje jimi řízené fakultní nemocnice proti ostatním nemocnicím, je výsledkem opakovaně mnohamiliardový schodek a neschopnost mnohých, ministerstvem řízených nemocnic své závazky včas splácet.

Ministerstvo zdravotnictví krajům zazlívalo, že při navyšování platů a mezd zdravotníkům ve státních nemocnicích, nekopírovaly plošné navyšování platů a mezd v nemocnicích krajských. Ano, pane ministře, nešlo to. Můžeme vydat pouze tolik peněz, kolik si vyděláme. Zdravotní sestry v krajských a městských nemocnicích mají nižší platy než ty ve státních, ale je to pouze kvůli zodpovědnému přístupu k hospodaření nemocnic i jejich řízení. Jsem přesvědčen, že nejen ministerstvo zdravotnictví musí mít zájem na tom, aby v našem státě byli zaměstnanci v nemocnicích za stejnou práci odměňováni stejným způsobem, především když jsou závislí na jednom objednateli, což jsou zdravotní pojišťovny. Do systému veřejného zdravotního pojištění přispíváme všichni občané tohoto státu stejně, máme mít tedy stejný přístup k péči a má nás obsluhovat stejně odměňovaný personál.

Vážený pane ministře,

žádám Vás tímto otevřeným dopisem, aby ministerstvo zdravotnictví vytvořilo systém, který zajistí rovný a spravedlivý systém odměňování všem poskytovatelům zdravotní péče.

S úctou

Jiří Čunek
hejtman Zlínského kraje
předseda Komise Rady Asociace krajů České republiky pro zdravotnictví

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama