Josef Sláma

Místopředseda Trikolory
  • Trikolora
  • Praha 3
  • zastupitel měst. části
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,49. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

02.03.2024 11:46:54

Dvě staletí od narození Bedřicha Smetany.

Dvě staletí od narození Bedřicha Smetany.

Když se řekne Bedřich Smetana tak se mi hned vybaví Vltava, nepochybně patří k tomu co zná u nás každý. Ač osobně inklinuji k největšímu velikánovi naší vážné hudby Antonínu Dvořákovi, Bedřicha Smetanu však řadím k Janáčkovi a Dvořákovi.

Když se řekne Bedřich Smetana tak se mi vybaví Vltava, nepochybně patří mezi ty skladby co zná u nás každý. Ač osobně inklinuji k největšímu velikánovi naší vážné hudby Antonínu Dvořákovi, Bedřicha Smetanu však řadím k Janáčkovi a Dvořákovi do nejdůležitější trojice naší vážné hudby.                                                                                                                                                                                                                                    Smetana který hledal inspiraci v polském Fryderyku Chopinovi,  (zas mi v uchu zní Poem) je velikánem především naší tuzemské tvorby, přesto že je známý i v zahraničí (velmi oblíbený je třeba v Japonsku, česká vážná hudba všeobecně) proslulosti Antonína Dvořáka či Leoše Janáčka nedosáhl. Pohledem současníka se Smetanův život zdá až antickou tragédií , úmrtí tří dětí i manželky, ztráta sluchu. Musím však upozornit že úmrtnost dětí nebyla v 19. století ničím zcela neobvyklým.                                                                                                                                                                                                           Bedřich Smetana jak vidíme je tu s námi pořád ve svém díle, stal se i symbolem vlasti a vlastenectví (určitě tomu i přispěl velký obdiv někdejšího komunistického ministra Nejedlého, který byl k Smetanovi až nekritický) Nesmíme zde opomenout operu Prodaná nevěsta, kterou nelze neznat a nevidět, když tu budu mluvit sám za sebe, tak kromě skladby Má Vlast která obsahuje i Vltavu, mám osobně rád operu Hubička (známe například Bělonká Holubička).                                                                                                                                                                             Nechci zde spekulovat či mluvit o nemocech Bedřicha Smetany, tyto bulvární tendence nemám, jsou mi velmi vzdáleny . Osobnost Bedřicha Smetany, jeho dílo je národním pokladem, nezpochybnitelným symbolem i toho že náš národ je kulturně veliký a vyspělý. Jeden z nástrojů neztratit svojí národní hrdost a uvědomění je, nezapomínat na velikány našeho národa a vlasti.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama