Karel Schwarzenberg

Do voleb s úsměvem
  • TOP 09
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,48. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

09.02.2019 21:47:00

Nevyčítejme jiným národům násilí v dějinách

Nevyčítejme jiným národům násilí v dějinách

Komentář na facebookovém profilu k diskusi o legitimizaci banderovců na Ukrajině

  Se zájmem jsem zaznamenal poněkud hysterický útok komunisty Ondráčka na ministra zahraničí za jeho cestu na Ukrajinu s tím, že legitimizuje oslavy Stěpana Bandery a zločinů Ukrajinské povstalecké armády. Pozoruhodná poznámka od komunistického poslance, jehož soudruzi mají na svědomí jedno z největších krveprolití v dějinách lidstva.

Ano, je pravda, že Ukrajinská povstalecká armáda, vulgo Banderovci, opravdu klidně zabíjeli jak Ukrajince, tak Sověty, nebo třeba Poláky, nešetřili nikoho. To je naprostá pravda. Nicméně, přiznejme si, že Sověti na Ukrajině pozabíjeli podstatně více lidí, než se kdy podařilo Banderovcům. A uznejme taky skutečnost, že povstalecká hnutí a bojovníci proti koloniálním nadvládám způsobili kruté zabíjení a krveprolití všude po světě. Ať to bylo proti Angličanům v Keni či v Malajsii, proti Francouzům v Alžírsku, proti Portugalcům v Angole, vždy tito bojovníci proti kolonialismu zacházeli krutě jak se svými protivníky, tak s vlastními lidmi a koloniální armády reagovaly podobně. To stejné se odehrálo v Ukrajině. Ukrajinská povstalecká armáda také bojovala proti Ruské koloniální armádě a samozřejmě tam došlo ke stejným jevům, jako v Africe či v Asii. To je také pravda.

Ve Vietnamu, v Alžíru či v Angole nyní spíše oslavujeme dotyčná protikolonialistická povstalecká hnutí. Ale copak v Ukrajině to bylo jiné? Uznejme konečně, že už carské Rusko i potom Sovětský svaz byla koloniální říše. Různým národům se podařilo od jejich nadvlády osvobodit, ať to byly středoasijské republiky nebo jiné státy, ale že ten boj o svobodu byl velice krvavý je bohužel skutečnost.

O koloniích nemůžeme mluvit pouze v případech, kdy byla dobyta území za mořem, jak tomu bylo u západoevropských států. Samozřejmě dobytí a následné hospodářské využití území jiného národa je stejný kolonialismus i když se tam šlo pěšky či za koněm. Zatímco Angličané, Francouzi a Španělé dobývali svět svými loděmi, v případě Ruska to byl kozák následovaný mužikem, který osídlil dotyčnou zemi a zřídil tam svou nadvládu. To je jediný rozdíl.

P.S. Ostatně my jsme za husitských válek také byli schopni nahnat jeptišky či mnichy do kostela a ten potom zapálit. Tedy nemáme vyčítat jiným národům násilí v jejich dějinách, když odpovídáme za násilí páchané také u nás. A to i ve dvacátém století.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama