Karel Schwarzenberg

Do voleb s úsměvem
  • TOP 09
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,43. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

08.11.2010 11:23:40

Z celého rekonstrukčního týmu v Lógaru jsem nadšen

Z celého rekonstrukčního týmu v Lógaru jsem nadšen

Ministři zahraničí a obrany poprvé společně navštívili český Provinční rekonstrukční tým v Lógaru.

Poprvé v tříleté historii českého Provinčního rekonstrukčního týmu v afghánské provincii Lógar se o výsledcích fungující meziresortní spolupráce společně přesvědčili ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a ministr obrany Alexandr Vondra.

Oba ministři navštívili české PRT v sobotu spolu s českým velvyslancem při NATO Martinem Povejšilem, náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky Vlastimilem Pickem, senátorem Jiřím Dienstbierem a poslancem Zdeňkem Boháčem.

Ministři Schwarzenberg a Vondra společně s dalšími členy delegace vyrazili ze základny Shank do terénu, aby navštívili rozvojové projekty, které české PRT v Lógaru realizuje. Seznámili se se stavbou hedvábnické farmy v Powraku a základnou a pozorovacím stanovištěm afghánské policie ve strategické soutěsce Tandži Wardžán, kterou vede důležitá silnice z jihu země do Kábulu.

Po návštěvě projektů se oba ministři setkali s civilní a vojenskou částí rekonstrukčního týmu. „Musím říci, že lidé, kteří pracují v našem PRT, mě zcela nadchli, osobní setkání s nimi na mne udělalo ten nejlepší dojem. Skvělou pověst zde mají jak mladí, kvalifikovaní civilisté, ze kterých čiší entusiasmus, tak vojáci, kteří si vydobyli skvělou pověst u spojeneckých sil. Po týdnech v české politice je osvěžení zažít nás takové, jací můžeme býti,“ shrnul své dojmy z návštěvy PRT ministr zahraničí Schwarzenberg.

„Výsledky práce českého PRT mne zcela ohromily. Pokud díky jejich práci může chodit do školy na 14 tisíc dětí, je to naprosto úžasné. Díky jejich schopnosti spolupracovat s místní komunitou mají i Afghánci k našemu PRT zcela jiný vztah,“ uvedl po seznámení s konkrétními projekty PRT předseda zahraničního výboru senátu Jiří Dienstbier.

Kromě diskuse s vojáky a civilními pracovníky se česká delegace setkala i s  velitelem amerických jednotek v Lógaru plukovníkem Jamesem Johnsonem a plukovníkem Brucem Antoniem, který Johnsona ve funkci za několik dní vystřídá. Společným tématem všech zúčastněných byla bezpečnostní situace v Afghánistánu a nezastupitelná role 6. jednotky PRT Lógar v rámci aliančního uskupení.

“V NATO je všeobecně známo, že český PRT nejúspěšněji spolupracuje s místními obyvateli a jeho výsledky jsou hodnoceny vysoce pozitivně. Je zřetelné, jak dobře se nám daří realizovat vojenskou a civilní spolupráci v extrémních podmínkách,“ uvedl po návštěvě PRT velvyslanec České republiky při NATO Martin Povejšil.

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 11 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 261 příslušníků Armády ČR. Mezi oblasti působení PRT patří vedle podpory bezpečnosti také zemědělství, opravy vodních zdrojů, zdravotnictví, budování infrastruktury a podpora školství nebo nezávislých médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru již 131 projektů.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout