Karla Maříková

  • SPD
  • Karlovarský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,22. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

24.03.2018 14:53:07

Likvidace nebezpečných odpadů v lázeňském kraji

Likvidace nebezpečných odpadů v lázeňském kraji

Společnost Sokolovská uhelná se chystá v Karlovarském kraji spalovat toxický odpad z tzv. ostravských ropných lagun, které jsou pozůstatkem výroby ropných produktů a odpadu z recyklovaných vyjetých motorových olejů společnosti Ostramo.


Karlovarský kraj je především proslulý léčivými prameny. Na území kraje se nachází nejen naše nejznámější lázně Karlovy Vary, ale i Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Lázně Kynžvart a Jáchymov, které navštěvují turisté z celého světa nejen pro léčivé účinky minerálních pramenů, ale také pro čistotu ovzduší, kterým se můžeme oproti jiným krajům pyšnit. Ukazuje to zpráva Českého hydrometeorologického ústavu z ledna 2017, kdy většina krajů vyhlásila smogovou situaci, zatímco v Karlovarském kraji byl vzduch nejčistší z celé České republiky. Na čistotě ovzduší a minerálních pramenech, stojí také cestovní ruch, který je jedním z nejvýznamnějších odvětví v kraji.

Právě čisté ovzduší může být v našem kraji v ohrožení. Společnost Sokolovská uhelná se chystá bez vědomí veřejnosti likvidovat ropné kaly z tzv. ostravských ropných lagun, které jsou pozůstatkem výroby ropných produktů a odpadu z recyklovaných vyjetých motorových olejů společnosti Ostramo. Společnost SUAS tvrdí, že půjde o ekologicky šetrné spalování, podobné tvrzení však měla také firma Lafarge cement z Čížkovic, která po masivních protestech severočechů a místních politiků spalování kontroverzních kalů ukončila. Podle SUAS dokáže jejich zařízení přeměnit ropné kaly na energetický plyn a škváru.

Karlovarský kraj má pouze 3 monitorovací stanice AIM na čistotu ovzduší a to na Přebuzu, v Sokolově a Chebu, na dalších z míst se čistota ovzduší pouze DOPOČÍTÁVÁ, ale není zde žádné zařízení NEPŘETRŽITĚ měřící čistou ovzduší. Vzhledem k běžnému proudění vzduchu, kdy převládá ve střední Evropě takzvaná západní složka jsou stanice AIM mimo toto proudění a je tedy patrné, že bude těžké monitorovat možné znečisťující látky. Právě nedostatek těchto monitorovacích zařízení znemožňuje kompletně zmonitorovat část kraje, kterou bude výše zmíněné spalování ohrožovat. Bez dat naměřených těmito stanicemi se nelze objektivně rozhodovat, regulovat potencionální znečišťovatele a nést případnou odpovědnost za zhoršení situace.

Karlovaráci se tak nemají ani šanci skutečně dozvědět, zda toto spalování bude tak šetrné jak SUAS tvrdí. Další otázkou je jak bude škodlivý odpad z likvidace pro životní prostředí a zdraví obyvatel? Zda spalování odpadů bude zdrojem toxických látek, které ovlivní kvalitu ovzduší?

Karlovarský kraj se dlouhodobě řadí mezi kraje s dobrou kvalitou ovzduší a vody, což je dáno typem průmyslové výroby. Tento byznys s nebezpečným toxickým odpadem, který může způsobit kontaminaci ovzduší a podzemních vod nevidím jako přínos pro kraj, kterému vévodí lázeňství a cestovní ruch. Proti spalování ostravských kalů protestovali severočeši i samotní politici, kdo se ptal obyvatel našeho kraje, vedení měst a obcí zda souhlasí se spalováním toxických látek v našem kraji? NIKDO, plán na spalování ostravských lagun na Sokolovsku vznikl o nás bez nás.Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama