Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

KDU-ČSL se pomalu seznamuje s internetovými Parlamentními listy.
  • KDU-ČSL
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,73. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.04.2019 20:57:00

Zdanění církevních restitucí je porušením právní jistoty

Zdanění církevních restitucí je porušením právní jistoty

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný a první místopředsedkyně Šárka Jelínková se vyjádřili ke zdanění náhrad církvím, které schválili koaliční poslanci ve Sněmovně.

 „Respektujeme výsledek hlasování, který znamená zdanění náhrad církvím. Chceme vyjádřit, že se jedná o porušení právních principů. Je to porušení právní jistoty. V tuto chvíli počkáme na postoj prezidenta republiky, případně na zveřejnění tohoto zákona ve Sbírce zákonů. Naši senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislých mají připravenou ústavní stížnost tak, aby celý zákon a jeho soulad s ústavním pořádkem skutečně posoudil Ústavní soud," řekl po hlasování předseda lidovců Marek Výborný.

„Jsme přesvědčeni, že se jedná o porušení toho k čemu se stát zavázal. Na zákon navazovaly smlouvy mezi náboženskými církvemi a církvemi, které měly zajistit přechod na samofinancování. Je důležité připomenout to, že celý zákon není pouze o církevních restitucích a finančních náhradách, ale také postupné odluce církve od státu. K tomu měli složit finanční náhrady, které nejsou příjmem, ale je to skutečně náhrada za majetek, který byl církvím a náboženským společnostem ukraden je to velmi jednoduché. Stát vrací něco co bylo ukradeno a chce aby to bylo dodatečně zdaněno. Nám to přijde absurdní a tyto kroky jsou v rozporu s ústavním pořádkem České republiky. KDU-ČSL je o tom přesvědčena. Teď bude na Ústavním soudu, aby se k této otázce vyjádřil,“ dodal Výborný.

„Je pro nás velkým zklamáním, že se poslanci vládních stran rozhodli tak, jak se rozhodli, že začínají politikařit. Byť jejich předseda vládního hnutí říká, že nemáme politikařit. Dnes je to porážka demokracie. A velice smutné výročí 30 let od výročí od sametové revoluce. Ale jak už zaznělo z úst předsedy, jako Senát a náš klub KDU-ČSL jsme připraveni podat ústavní stížnost a doufám, že Ústavní soud rozhodne tak, jak to v právním státě má být,“ dodala první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama