ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

19.06.2012 14:00:00

Pacienti s roztroušenou sklerózou musí okamžitě dostat potřebnou léčbu

Pacienti s roztroušenou sklerózou musí okamžitě dostat potřebnou léčbu

Situace s (ne)léčením roztroušené sklerózy je alarmující. A jakékoli řešení již bude po hodině dvanácté.

Přesto je potřeba, aby ministr Heger vyřešil katastrofickou situaci, ve které zůstává bez potřebné léčby zhruba 12 000 českých občanů. Těmto lidem jde opravdu o dny.

Roztroušená skleróza (RS) je onemocnění centrálního nervového systému. Její příčina není známa, takže jí nelze předcházet a dosud nebyl nalezen žádný lék, který by byl schopen zcela zastavit postup choroby. Postihuje především osoby v produktivním věku mezi 20. a 40. rokem života. Jde o nemoc nevyléčitelnou, včasnou léčbou je však možné zachovat relativně vysokou kvalitu života pacienta. 56 % léčených pacientů je schopno pracovat na plný úvazek, zatímco plných 80 % neléčených je po desátém roce nemoci plně invalidních.
  Asi 2,5 milionu lidí na celém světě trpí roztroušenou sklerózou - častěji ženy než muži. V České republice je v současnosti asi 18 000 lidí s tímto onemocněním, z toho je však pouze 6 000 léčených. Jen ve Všeobecné fakultní nemocnici přibude každoročně 300 nových pacientů. Důvodů, proč ministr Heger neřeší tuto situaci, je jistě několik, avšak žádný z nich není omluvou pro nedostupnost existující a účinné léčby pro všechny pacienty s roztroušenou sklerózou.
  Profesorka MUDr. Eva Havrdová, CSc. k situaci v ČR říká: „Problém neléčení pacientů s roztroušenou sklerózou je velmi vážný a to, že se situace neřeší, poškozuje nejen pacienty, především osoby v produktivním věku, ale i stát. V důsledku je totiž hrazení léčby, a tedy produktivní život pacientů, pro stát výhodnější i z ekonomického hlediska. Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, jeho příčiny nejsou známy, prevence tedy neexistuje, a proto je třeba, aby byla léčba hrazena ze zdravotního pojištění.“   Ministr zdravotnictví se zatím řešení situace vyhýbá. Ministr Leoš Heger v loňském roce ve svém prohlášení před poslaneckou sněmovnou slíbil, že v roce 2012 již v ČR žádný neléčený pacient s RS nebude. Svůj slib ovšem nedodržel. Zatím konají především zástupci Všeobecné fakultní nemocnice. VFN organizovala letos na jaře seminář o problematice roztroušené sklerózy. Je připravena novela zákona o nutnosti zahájení léčby každého pacienta s RS do čtyř týdnů od diagnózy. Z Ministerstva zdravotnictví však na tento návrh dosud nepřišla žádná reakce. Pana ministra Hegera oslovili před několika měsíci i mí zahraniční kolegové, poslanci Evropského parlamentu, aby tento závažný problém řešil ve spolupráci s nimi z evropského pohledu. Odpovědi se bohužel nedočkali ani europoslanci. Proto jsem Ministera zdravotnictví požádal, aby začal ve věci (ne)léčení RS konat. Odpověď jsem bohužel také nedostal.
  Apeluji na pana ministra, aby zareagoval na výzvy odborníků i Evropské unie a začal situaci neprodleně řešit, jak ostatně slíbil. Neposkytování potřebné léčby je pro osoby s roztroušenou sklerózou opravdu katastrofální. I přes existenci účinné léčby nadále tito mladí lidé upadají do pracovní neschopnosti. Místo kvalitního života je čeká plná invalidita. Mám i osobní zkušenosti s nemocnými, mladými lidmi, kterým byla nemoc zjištěna, a přesto stále nejsou adekvátně léčeni. Slečna R. mi vylíčila své útrapy - jak je odmítána, když se chce nechat léčit.
  A to navzdory tomu, že nedávno prodělala další ataku. Bojí se, co s ní bude dál. A takových alarmujících případů je v České republice několik tisíc. Proto musí být léčba roztroušené sklerózy dostupná všem, kdo ji opravdu potřebují, a to neprodleně.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama