ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,33. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

30.03.2012 19:59:00

Biopaliva - dobré úmysly dláždí cestu do pekel na 167 %

Biopaliva - dobré úmysly dláždí cestu do pekel na 167 %

Neuplyne rok, aniž by se neobjevila nová mezinárodní studie upozorňující na skutečnost, že ve srovnání s klasickými fosilními palivy má použití biopaliv až o 167 % horší dopad na životní prostředí.

 K získání plochy na pěstování sóji či řepky se totiž kácejí lesy a vysoušejí mokřady, takže v souhrnu se do ovzduší dostane víc skleníkových plynů. Na tuto negativní stránku upozorňují odborníci se stále větší intenzitou již od roku 2008, kdy se začalo s povinným přidáváním biopaliv do pohonných hmot v USA a EU. Použití biopaliv škodí nejen přírodě, ale také majitelům vozidel, odčerpává potřebné finance z veřejných peněz a způsobuje růst ceny potravin.

Neschopnost přiznat chybu

Bohužel naděje na to, že se podpora biopaliv v EU omezí a začne skutečná debata o jiných alternativách, je v nedohlednu. Biopaliva jsou dnes obrovský byznys. Je zavedena celá řada legislativních opatření, jejichž porušení by znamenalo hrozbu arbitráží. Významnějším omezením těchto paliv také efektivně brání stále mocnější biopalivová lobby olejářů a zemědělců v Americe i Evropě. 

Reakce Evropské komise je přinejmenším rozpačitá: namísto přiznání chyby, některé kritické studie o negativech biopaliv utajuje a některé své návrhy (do roku 2020 10% podíl biosložky v pohonných hmotách) „vyvrací“ jako nedorozumění. Částečným řešením by mohla být například podpora takzvaných paliv druhé generace - biomasy, která mají podle vědců mnohem menší dopad na životní prostředí. Obávám se ale, že uměle rozjetý vlak biopaliv zastaví až nějaká skutečná katastrofa.

Co místo biopaliv a ropy?

Logicky se samozřejmě nabízí otázka, čím biopaliva nahradit. Prvním krokem je upuštění od jejich použití a druhým, možná vlastně souběžným krokem, je svobodná diskuse o alternativách. O jedné z nich se hovoří se stále větší intenzitou – jde o zásoby břidličného plynu. Jen v USA jsou zásoby na 800 let, a to pro případ, že by na plyn jezdily celé Spojené státy. Obrovské zásoby leží také v Polsku nebo ve Velké Británii. Kromě nahrazení fosilních paliv a biopaliv má břidličný plyn ještě jednu obrovskou přednost – zásadně by snížil naši energetickou závislost na Rusku. A i to už je pádný důvod, proč o této alternativě začít reálně uvažovat.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama