ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,33. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

31.07.2011 16:07:00

Označí Německo "své" euro?

Označí Německo "své" euro?

Z informací ohledně záchrany krachujícího Řecka může být český občan celkem oprávněně rozladěn.

Nejen, že se sama záležitost táhne už několik měsíců a různé varianty řešení z úst ECB či představitelů EU neberou konce, ale mnohdy si tyto návrhy i samy protiřečí. Český občan, vyzbrojen představou, že se jej to stejně netýká, tento informační babylon jen těžce vstřebává.

Ale to je omyl. Situace je vážná a dotkne se všech občanů EU. Jednak i české subjekty mají v Řecku své pohledávky, ale co je vážnější: nestabilita eurozóny může způsobit silný ekonomický otřes.

Ekonomiky EU, včetně té české, jsou dnes těsně provázány. Výhledově tedy můžeme očekávat zhoršení vývozních podmínek i horší platební bilanci. Přestože se EU v posledních dnech dohodla na opatřeních, která mají zastavit šíření dluhové krize, a do záchrany ohrožených zemí zapojí i soukromý sektor, stále nevidím v Řecku ochotu k radikálním změnám. Je to tedy jako posílat peníze do černé díry. Nedivím se proto státům, které před jednáním požadovaly hmotné záruky - například ručení některými ostrovy - nemovitosti byly vždy solidní zárukou. Pokud se někdo nechová rozumně, pak jsou tyto požadavky zcela legitimní. Řecko je prvním kamenem, který se kutálí ze svahu. Kámen, který je EU ještě schopno financovat, ale následnou lavinu už ne. Pokud by se na šikmé ploše ocitla například Itálie, třetí největší ekonomika EU, byl by to pro EU již obrovský problém.

Ekonomicky nejčistším a pro euro nejlepším řešením by bylo oddělení řecké měny - taková Rašínova měnová reforma naruby, uzavření hranic a na několik dní zastavení výměny zboží. K tomu však není ochota ani na straně EU, natož na straně Řecka. Avšak pokud předlužený stát odmítne oddělit svou měnu a v eurozóně se strhne lavina deficitních ekonomik, mohou se relativně zdravé ekonomiky začít bránit obdobným způsobem. V evropských kuloárech se šeptá, že německá centrální banka má připraveny vlastní kolky na označení svých eurobankovek. Na současnou situaci totiž velmi doplácí. V každém případě lze očekávat oslabení eura. Snad je i "štěstím" pro euro, že americkému dolaru také příliš neprospívá pumpování státních peněz do americké ekonomiky. Bohužel to, co se v těchto dvou ekonomikách děje, může paradoxně celosvětovou krizi protáhnout.

MUDr. Miroslav Ouzký, místopředseda oblastního sdružení a předseda europoslaneckého klubu ODS a poslanec EP

Vyšlo v Lidových novinách

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama