MUDr. Patricie Kotalíková

  • TOP 09
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,24. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

11.01.2013 10:20:35 - šebánková

Novelu zákona nechápu jako nárůst zákazů a omezení

Ministerstvo zdravotnictví připravilo zákon, který razantně upravuje prodej cigaret a alkoholu dětem, nebo kouření na veřejných prostranství. V rámci tohoto opatření by tak údajně měl být plošný zákaz kouření v restauracích, hospodách… a navíc by v každé restaurací měli podle zákona nabízet minimálně jeden nealkoholický nápoj levnější než alkoholic-ký… Co si o tom myslíte? Není to příliš velký zásah do svobody obyvatel-alkohol i cigarety jsou přeci legální

Odpověď

29.04.2013 16:57:35 - MUDr. Patricie Kotalíková
Já se na celou situaci dívám nejenom jako poslankyně parlamentu ČR, ale především jako lékařka. Jako dětská lékařka posuzuji celou řadu věcí s ohledem na svoje pacienty – děti. A přestože chápu a souhlasím s Vámi v názoru na masivní nárůst zákazů v našem prostředí, zároveň musím, jako matka a lékařka, zvolit ochranu dětí před vlivem škodlivých látek.

Novelu zákona proto nechápu jako nárůst zákazů a omezení, ale jako ochranu těch, kteří se jinak bránit nemohou. Je dostatečně doložen negativní vliv kouření, a to včetně pasivního, na zdravotní stav. Z vlastní zkušenosti vím, jak moc jsou mnohdy ovlivněny organismy dětí a to dokonce i těch nenarozených. V souvislosti s kouřením prokazatelně klesá porodní váha novorozenců, dochází k vývojovým vadám, a v pozdějším věku také k dalším poruchám.

Nejsem natolik pokrytecká, abych podporou návrhu novely zákona chtěla vymýtit kouření a zakazovat je dospělým a svéprávným lidem. Jen se snažím ochránit ty občany, kteří musejí dosud spoléhat na ohleduplnost kuřáků nebo naopak trpět jejich bezohlednost.

A protože jako matka i jako lékařka vím, že nejsilnějším učitelem jsou příklady, snažím se, aby se s těmi negativními (jako je například kouření) setkávali moje děti a moji pacienti co možná nejméně.