ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,87. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

20. 10. 2010 10:01:10 - patlal

Odevzdáváme Prahu nastupující politické reprezentaci s vyrovnaným rozpočtem

Pane Béme, kdesi jste prohlásil, že nenesete odpovědnost za prohru ODS v Praze. Jak to můžete říct, když jste poslední 4 roky řídil radnici. A to s většinou v zastupitelstvu, nemůžete se tak vymlouvat na koalici.

Odpověď

20. 10. 2010 15:48:08 - MUDr. Pavel Bém
Dovolím si vás poupravit. Řekl jsem:

1) ODS se v Praze nemá za co stydět. Ani já osobně. Zdědil jsem město v zoufalém stavu po katastrofálních povodních, s 35 miliardovým dluhem a bez investiční a rozvojové budoucnosti. Vše se platilo z dluhů.

Odevzdáváme Prahu nastupující politické reprezentaci v čase hospodářské krize s vyrovnaným rozpočtem a splacenou podstatnou částí dluhu, s unikátním systémem protipovodňové ochrany a s největším rozvojovým a investičním tempem od roku 1945. Na rozdíl od českých vlád, které stačily zemi zadlužit a investiční výstavbu téměř zastavit. Celá pražská ODS na to může být hrdá.

2) Vyjádřil jsem zklamání nad výsledkem komunálních voleb na pražský magistrát. ODS si od jarních parlamentních voleb ještě pohoršila. Ztratila další dvě procenta preferencí a rozdíl mezi TOP 09 a ODS narostl z dvou procent na hrozivých sedm procent.

Otázky hledání zodpovědnosti za takový výsledek jistě nemají jednoduchou odpověď, ale měly by být nejspíše pokládány volebním manažerům, vedení pražské ODS či kandidátům. Každý to bude nejspíše řešit po svém.

Já jsem se rozhodl nekandidovat a na jaře jsem vyvodil politickou zodpovědnost tím, že jsem po prohraných parlamentních volbách rezignoval na předsedu pražské ODS. Více zodpovědnosti už vyvodit nelze.

3) ODS v Praze nelze oddělit od zbytku republiky. V jarních volbách jsme dosáhli historiky nejhoršího výsledku v celé ČR od doby založení ODS. To, že jsme ve vládě, je náhoda, či štěstí. Tento trend úbytku voličů pokračoval i ve volbách komunálních. Bohužel, nejspíše ztratíme řadu radnic velkých měst. Za tuto realitu nemůže ani Opencard, ani opakované propady tunelu Blanka.

Čeká nás obrovský kus práce vrátit se zpět. Někdo tomu říká „hluboká sebereflexe“…

Já ODS věřím. Naopak nevěřím předvolebním rychlokvaškám. Politické zodpovědnosti se nezříkám. Dobrou práci, kterou jsme odvedli a za kterou se nestydím, budu bránit třeba i v plamenech.