MUDr. Zdeněk Hřib

  • Piráti
  • Hlavní město Praha
  • primátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,47. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

04.12.2022 6:39:00

Budoucnost městských inovací

Budoucnost městských inovací

Zástupci Prahy se zúčastnili světového veletrhu Smart City Expo World Congress v Barceloně. Mezi inovacemi přilákala pozornost návštěvníků především prezentace platformy Golemio, která analyzuje městská data pro další využití.

 Pražský stánek, inspirovaný industriální historií Prahy, byl pojat jako platforma pro prezentaci inovativních projektů v oblasti smart city, které vznikly na území hlavního města Prahy. Zástupci hlavního města se akce zúčastnili ve spolupráci s agenturou CzechTrade a městskou společností Operátor ICT, a.s.

„Ekonomická diplomacie je důležitou součástí zahraničních vztahů města, naším dlouhodobým cílem je podporovat rozvoj znalostní společnosti a s ní související obory budoucnosti,“ řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Celkem osm společností, jejichž výběr zajistila agentura CzechTrade, představilo své produkty v oblasti analýzy kvality ovzduší, městských hydroponických systémů, chytré technologie pro rychlé opravy rozbité vozovky nebo inteligentní systémy osvětlení. Společně se zástupci firem se v Barceloně prezentovalo i Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT, jejichž projekt S.A.W.E.R získal na loňském Expo v Dubaji hlavní cenu.

Městská společnost Operátor ICT, a.s. získala pozornost návštěvníků a dalších municipalit projektem datové platformy hl. m. Prahy Golemio, která je v kontextu využití městských dat unikátní. Je nástrojem pro sběr, uchování a následnou analýzu městských dat. Tým datových analytiků návštěvníkům barcelonského kongresu přiblížil a ukázal datové sady, které jsou do?datové platformy, jež aktuálně čítá na 120 otevřených datových sad, začleněny.

„Prošli jsme každý kout výstavy, mluvili jsme s celou řadou zástupců měst, abychom si potvrdili, že právě Golemio je naprostou špičkou ve zpracování dat. Během expa v Barceloně se na jednom místě během tří dnů dozvíte vše o aktuálních trendech a vývoji v oblasti využívání chytrých technologií, sednete si k jednomu stolu, face to face, se zástupci Singapuru, Kanady a dalších vzdálených regionů, se kterými byste jen těžko navazovali kontakt. Právě proto jsem moc rád, že se nám společně s magistrátem povedlo zajistit Praze vlastní, skvěle vypadající expozici, a hlavně jsme měli příležitost celému světu ukázat, že Praha má co světu nabídnout,“ uvedl Petr Suška, člen představenstva Operátora ICT, a.s., a ředitel sekce Smart City ředitel úseku Smart City, inovací a projektového řízení.

Pražská expozice díky nastavené spolupráci mezi soukromým a akademickým sektorem přilákala velkou pozornost návštěvníků, mimo jiné i předsedy vlády Katalánska, Pereho Aragonèse nebo starostky města Barcelony, Ady Colau.

Z hlediska podpory podnikání a ekonomické diplomacie se jednalo o unikátní projekt, kdy město bylo hlavním promotorem akce za pomoci státní agentury CzechTrade. „Představení českých technologií pro udržitelný rozvoj měst a obcí nemohlo na Smart City Expo World Congress chybět. Naši exportéři realizují v této oblasti velmi zajímavé projekty. To jsme si ověřili již na světové výstavě EXPO v Dubaji nebo prezentací na výstavišti HUNGEXPO v Budapešti s projektem City For The Future, který agentura CzechTrade zastřešuje společně s MPO. Díky naší spolupráci s magistrátem měli exportéři zázemí v rámci expozice Praha a na základě synergie s Technologickým centrem Praha a Jihomoravským inovačním centrem mohli exportéři využít také speciální on-line B2B matchmaking platformu,“ uzavřel za CzechTrade Jan Špunda, specialista na podporu internacionalizace pro výrazně inovativní malé a střední podniky.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama