MUDr. Zdeněk Hřib

  • Piráti
  • Hlavní město Praha
  • primátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,27. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.08.2020 17:34:00

Pražské lavičky budou zdobit i ulice Bratislavy

Pražské lavičky budou zdobit i ulice Bratislavy

Bratislava získala od Prahy symbolický dar v podobě designu pražské lavičky, která nově bude zdobit i ulice slovenské metropole. Jedná se o krásný příklad spolupráce a důkaz dobrých vztahů mezi Prahou a Bratislavou.

 Bratislava nyní zahájila soutěž o zhotovitele, do konce volebního období by v jejích ulicích mělo být až 1000 kusů těchto laviček. Slovenská metropole má primárně zájem o lavičky, ale obdrží podlicenci i na další prvky pražského mobiliáře. „Jsem nadšený z toho, že se bratislavskému kolegovi Matúšovi Vallovi zalíbily pražské lavičky a nyní budou zdobit také bratislavské ulice. Vazby mezi Českou republikou a Slovenskem mají velkou historii a jsou dlouhodobě nadstandardní. Země i po rozdělení zůstávají propojené a ve spoustě věcí se můžou Češi od Slováků učit. Pražský mobiliář je takovým obývákem Prahy, pracujeme na jeho vizuálním sjednocení od zastávek až po stojany na kolo, aby se v našem městě cítili dobře Pražané i návštěvníci,” říká primátor Prahy Zdeněk Hřib.

Vítězi architektonické soutěže na provedení pražské lavičky se už před časem stali Michal Froněk a Jan Němeček, kteří v roce 1990 založili designérské a architektonické studio Olgoj Chorchoj. Společně jsou držiteli řady prestižních českých i zahraničních ocenění. V současné době jsou profesory Ateliéru produktového designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V Praze dochází k obnově laviček poté, co doslouží ty předchozí. „Dizajn lavičky nadväzuje na starú dobrú československú lavičku, ktorú mnohí z nás poznajú z detstva. Napadlo nás, že tento krásny dizajn by sa cítil doma aj v Bratislave. Poučili sme sa tiež, že v Prahe architektonická súťaž trvala skoro dva roky a bol to komplikovaný proces. A do Bratislavských ulíc chceme čo najskôr dostať viac pohodlných miest na sedenie. Preto sme oslovili Prahu, či by sa o svoj dizajn s nami podelili,” dodává Matúš Vallo primátor Bratislavy.

Jako první a nejdůležitější prvek vznikla čtyřnohá lavička inspirovaná tradiční dvoubarevnou pražskou parkovou lavičkou známou třeba z kultovního Krtečka. Následně vznikla ucelená řada dalších prvků. „Jsem rád, že můžeme Matúšovi, který je skvělý primátor a kamarád poslat touto formou přátelský pozdrav a povzbuzení do další práce pro nejbližší sesterské město,” říká náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček. Set prvků je celistvý a podporuje záměr města Prahy sjednotit prvky pražského mobiliáře, zároveň je v souladu s Manuálem veřejných prostranství Prahy.

Set zapadá do kontextu pražského prostředí, a to jak historického, tak soudobého. „Spolu s lavičkou pribudnú do Bratislavy aj ďalšie prvky mobiliáru podľa českého vzoru, kôš a stojan na bicykle, vďaka tomu, že ide o jednotný set troch prvkov, bude mať postupne Bratislava zjednotené nové prvky mobiliáru,“ doplnil riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislavy Ján Mazúr.

„Nová podoba pražského mobiliáře získala v minulém roce nejvyšší ocenění v rámci mezinárodní soutěže Red Dot Design Award za design městského nábytku. To jen dokládá další z mnoha úspěchů vedoucí k proměně Prahy ve světovou moderní metropoli, jsme proto rád, že se o tento úspěch podělíme spolu s Bratislavou,“ dodává Jan Chabr radní pro majetek hl. m. Prahy.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama