MUDr. Zdeněk Hřib

  • Piráti
  • Hlavní město Praha
  • primátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,36. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.05.2021 9:09:00

Propojení církevních témat s armádou považuji za krajně nevhodné

Propojení církevních témat s armádou považuji za krajně nevhodné

Při příležitosti 300. výročí blahořečení svatého Jana Nepomuckého mělo v sobotu 15. května v proletět pět vojenských proudových letounů Armády ČR ve snížené letové výšce nad Karlovým mostem.

 Průlet letadel nepodléhal žádnému souhlasu pražského magistrátu, a metropole jej tak ani neprojednala.

O blížícím se víkendu se v centru Prahy uskuteční 13. ročník obnovených Svatojánských slavností Navalis, které mají v metropoli třísetletou tradici. Akce, která je i letos poznamenaná protiepidemickými opatřeními, bude tentokrát věnována především výročí 300 let od blahořečení nejznámějšího českého světce a Pražana svatého Jana Nepomuckého.

Při této příležitosti měla uskutečnit Armáda ČR na základě žádosti kardinála a arcibiskupa pražského Dominika Duky průlet pěti vojenských proudových letounů nad Karlovým mostem. A krátkodobě kvůli tomumělo dojít ke zvýšené hlučnosti v centru města.

“Já osobně s tímto přeletem nesouhlasím. Tento způsob vytěžování historického centra považuji za neuctivý a nekulturní. Vyzvu organizátory slavností, aby od tohoto záměru ustoupili. Považuji za krajně nevhodné propojovat církevní témata s armádou. S ohledem na aktuální situaci ve světě, poznamenanou na mnoha místech soupeřením militantních náboženských skupin, je to dnes nevhodné více než kdy jindy,” prohlásil primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Odbor dohledu nad vojenským letectvím, který patří do sekce správy a řízení organizací Ministerstva obrany, stanovil minimální výšku pro průlet skupiny letounů Jas-39 Gripen a L-159 ALCA na 500 stop (ft) nad nejvyšší překážkou v okruhu 150 metrů od letadla. K zabezpečení akce vydala kladné stanovisko pro vstup do zakázaného vzdušného prostoru Pražského hradu (LKP1) Vojenská kancelář prezidenta republiky.

Průlet letadel pražský magistrát nijak neprojednal, neboť to není v gesci krajského úřadu. Armáda ČR ale byla s ohledem na zvýšenou hladinu hluku povinna průlet oznámit magistrátu, který o akci informoval veřejnost. Po primátorově kritice organizátoři nakonec plán zrušili, i když jeho argumenty nepovažují za opodstatněné.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama