MUDr. Zdeněk Schwarz

ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,04. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

20.05.2012 10:03:46 - mykeš

Pořád pletete vše dohromady

Dobrý den. A chápu to dobře, že byste řešení viděl v legalizaci i jiných drog pro konzumní nebo jak to nazvat účely? A kterých, všech? Podle Vaše příkladu jsem si totiž udělal závěr, že legalizace drog by mohla být cestou pro jejich vymýcení. Podle mě je to ale právě díky Vietnamcům a podobným nemožné a legalizace by tak akorát ublížila. Marihuana ano, ale ostatní drogy? I když kdo Vám zabrání si nasbírat houbičky či jiné volně rostoucí opiáty...

Odpověď

27.05.2012 21:20:12 - MUDr. Zdeněk Schwarz
 Dobrý den,

pořád pletete vše dohromady. Jedna věc je legalizace konopí pro léčebné účely a druhá věc problematika drog obecně a snaha o eliminaci jejich negativních dopadů pro společnost a třetí je otázka mého svobodného názoru na obecné pravidlo, že lidem by se nemělo zakazovat, co a jak se sebou chtějí dělat, tzn. když někdo chce kouřit, tak ať si kouří, když někdo rád pije alkohol, tak ať si pije a nebo když někdo rád dělá jinou činnost, na které bude závislý, tak je to zase jeho svobodné rozhodnutí. Zde ale musí společnost stanovit jasná pravidla pro všechny, kteří si takto vědomě ničí zdraví a zvyšují náklady na jeho léčbu…

Zůstanu u legalizace konopí pro léčebné účely. Ostatní problémy, které zde uvádím a na které svou otázku stále více rozšiřujete, vynechám.

Cannabis nebo-li marihuana či konopí má jistě i léčebný účinek. Má ale i mnohé negativní účinky a dopady na zdraví a společnost. Proto musí být trh s konopím pod kontrolou a regulován. Je to droga a obsahuje více látek než je jen vytoužené THC. V Izraeli se např. pěstuje legálně pro léčebné účely v 8 farmách, které jsou nejpřísněji střeženy ozbrojenou složkou. Farmy jsou pod neustálou přísnou kontrolou a zástupci státu sledují nejen množství, ale i kvalitu a obsah látek v rostlinách. Léky z konopí nebo-li léky s konopím jsou opět distribuovány pod přísnou kontrolou a ještě přísněji než např. opiáty. Může je předepsat jen několik málo odborníků a vydávají je jen na několika málo místech nebo rozváží bezpečnostní agentura až k uživateli. Léky si každý hradí sám.

Důvod přísné kontroly a limitu objemu i bezpečnosti je dán konkurencí na farmakologickém trhu i v drogovém světě. Pěstování kdekoliv a komukoliv není a nebude povoleno. Představa nejčastěji konzumentů konopí, že si budou svobodně a kdekoliv moct pěstovat konopí, je marná a nesprávná. Máte pravdu, že jiné drogy se pěstovat mohou a nikdo to nereguluje. Máme zde dle mého názoru nevyvážený trh látek, na které může vzniknout závislost a které mohou být zneužity pro zakázaný trh nebo drogovou závislost a problematiku. Máme zde trh cigaret a alkoholu nebo opiátů a jiných léků, který je částečně regulován, ale zejména velký kšeft. Je to složitý problém, který nemohou řešit lidé a laici a jak je vidět, tak obtížně jej řeší mnoho let politici a odborníci na celém světě. Nebude to nikdy lehké.

Děkuji za dotaz

Schwarz