MUDr. Zdeněk Schwarz

ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,04. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

21. 10. 2014 13:46:15 - Jirka K.

rekapitulace senátních voleb

Mě spíš připadala kampaň pro letošní komunální a senátní volby směšná, vůbec nechápu, kam na ty hesla kandidáti chodili. Nyní si ale všímám jiného. Jak poražení senátoři kopou okolo sebe a kritizují své protikandidáty. Málokdo si připouští, že byl prostě demokraticky nahrazen třeba i proto, že lidé chtěli změnu nebo že dotyčný nevykonával svou práci dobře. Zajímalo by mě. zda jste třeba jako čestně poražený pogratuloval vítězi?

Odpověď

22. 10. 2014 7:24:59 - MUDr. Zdeněk Schwarz
Nevím, jakou máte zkušenost s kampaněmi obecně a třeba v zahraničí, kde bývají podobné kampaně vč. hesel atd. Vše záleží na tom, jakou agenturu si která politická strana nebo uskupení vybere a jakou strategii vč. hesel zvolí atd. Ten kdo vymýšlí hesla, co stanovuje manuál strany, co chce sám kandidát nebo co mu kdo vnutil nebo doporučil atd. Je toho hodně, co ovlivňuje kampaně. Také to je mnohdy aktuální situace ve společnosti nebo aktuální téma. Většina kandidátů se chce zalíbit, slibuje nesplnitelné, mate voliče, hraje na city nebo aktuální politickou náladu nebo dodržuje strategii strany atd.

Nevím, kdo a jak kope kolem sebe nebo koho kritizuje, ale to je politika a o tom byla i kampaň. Nebo jste si nevšimla, co kdo říkal nebo psal a nebo anonymně pouštěl různými cestami a zdroji ven – veřejnosti, do médií atd.? Mnozí použili všemožné „zbraně“ proti konkurentům nebo politickým stranám. Někdo pomlouval, jiný jen opakoval co kdy bylo již zveřejněno, další vytahoval jiné argumenty, které negativně poškodily protikandidáty apod. Mnozí kandidáti uváděli během kampaně nebo uvádějí po prohře, jak ošklivá, špinavá, nenávistná, zlá a agresivní byla letošní kampaň. Jiní zase uvádějí, jak si to užívali, jak se jim to líbilo nebo kolik zajímavostí díky tomu poznali atd. Je více než podivné, že kladné reakce mají více ti, co vyhráli a negativní ti, co prohráli.

Pokud narážíte na mé vyjádření, tak jsem jen odpověděl na dotaz občana. To že má odpověď (nikoliv aktivní vyjádření do médií) svým obsahem asi zaujala portál, který z něj udělal samostatný článek, nemohu ovlivnit. Není to kopání kolem sebe ani nepřiznání porážky. Pokud si jej přečtete, tak zjistíte, že jsem přiznal porážku, uznal vítězství a hodnotím kampaň, ale i uvádím, že voliči chtěli změnu. To že bych nevykonával svou práci dobře není pravda. On nikdo nikde neuvedl, co si pod tím konkrétně představuje. Není možné hodnotit práci senátora podle docházky, hlasování nebo počtu vystoupení apod., jak se často uvádí. Jsou senátoři, kteří v Senátu moc času nebyli a přesto je voliči volí znovu. Jsou senátoři, kteří hlasovali pro mnoho špatných zákonů, ale voliči je opět zvolili. Existují senátoři, kteří vystoupili minimálně nebo vůbec, ale voliči je chtějí. A naopak je mnoho bývalých senátorů, kteří v Senátu udělali hodně práce, skvěle pracovali i reprezentovali v zahraničí, nemají žádná negativa nebo kauzy, ale voliči je už nezvolili. Těch faktorů, které ovlivňují výsledky senátních voleb, je mnoho. Určitě byly volby, které byly o politických stranách, např. oranžová tsunami. Ty poslední byly podle mého názoru o tom, že voliči chtěli změnu a dali raději hlas těm, co zde dlouho nic nedělali a tím pádem nepokazili. Tím myslím, že nebyly ve vládě na všech úrovních, tj. nejvyšší ministerstva, ale i komunální nebo krajské.

Negratuloval, nebyla příležitost. Pokud si pamatuji, tak když jsem já uspěl před 6 lety, tak mi nikdo z protikandidátů negratuloval také. Nevidím v tom nic mimořádného.

A na závěr si dovolím uvést ještě jednu zajímavost. Od mnoha lidí jsem už slyšel, že je velká škoda, že jsem neuspěl a že opouštím Senát. Mezi nimi jsou i lidé ze Senátu, tj. zaměstnanci, kteří mohou nejlépe hodnotit mé působení v nejvyšší komoře Parlamentu.

Schwarz