MUDr. Zuzana Roithová, MBA

Místopředsedkyně KDU-ČSL
  • KDU-ČSL
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

05.10.2011 16:23:20

Česká republika musí reflektovat priority v oblasti zdravotnictví

Česká republika musí reflektovat priority v oblasti zdravotnictví

Pod záštitou mezinárodní lékařské organizace European Brain Council (EBC) se dnes konala v Bruselu prezentace studie mezinárodního týmu pod vedením uznávaného švédského odborníka Anderse Gustavssona.

Prezentace se zúčastnili za Evropskou psychiatrickou asociaci profesor Cyril Höschl a za Evropský parlament poslankyně Zuzana Roithová.

Tým lékařů, epidemiologů a ekonomů vyčíslil výdaje na zdravotní a sociální péči spojené s onemocněním mozku (od nádorů, mozkových mrtvic, přes roztroušenou sklerózu, epilepsii až po psychózy a deprese), které jsou třikrát vyšší nežli výdaje na kardiovaskulární choroby. Onemocnění mozku stála v roce 2010 v Evropě 798 miliard Euro.

"Nyní máme k dispozici závažná data, která budou mít vliv na stanovení priorit nejenom 8. rámcového programu EU, ale i dlouhodobých programů zdravotní péče. Tato data jsou alarmující, když je porovnáme s tím, jak málo v České republice věnujeme na výzkum a léčbu onemocnění mozku, na rozdíl od jiných zdravotnických oblastí. V situaci, kdy v České republice hledáme cesty na úspory peněz z veřejných rozpočtů, si nemůžeme dovolit výsledky této studie ignorovat," říká Zuzana Roithová, bývalá ministryně zdravotnictví.

"Při přípravě 8. rámcového programu pro vědu a výzkum budou výsledky této studie jistě brány v potaz. Proto se obávám, zda v České republice, kde chybí dlouhodobá vize v otázkách stanovení priorit výdajů na zdravotnictví, budou ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny schopny adekvátně reagovat. Nejedná se o nic jiného než o to, aby Česká republika měla kapacity, díky kterým bude schopna na finanční prostředky z EU vůbec dosáhnout. Nadaní odborníci totiž raději odcházejí do zahraničí, protože v řadě oborů nevidí perspektivu svého odborného rozvoje," říká profesor Cyril Höschl, který je členem předsednictva EBC.

European Brain Council je respektovanou organizací, která zaštiťuje evropské profesní a pacientské organizace v oblasti neurověd.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama