MUDr. Zuzana Roithová, MBA

Místopředsedkyně KDU-ČSL
  • KDU-ČSL
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.02.2014 15:05:52

Eskalace násilí na Ukrajině si žádá rychlou a nediplomaticky přímou odpověď

Eskalace násilí na Ukrajině si žádá rychlou a nediplomaticky přímou odpověď

Zuzana Roithová k situaci na Ukrajině

"Organizovaná eskalace násilí na Ukrajině si žádá rychlou a nediplomaticky přímou odpověď. Musíme pomoci Ukrajincům rozhodovat o své budoucnosti v řádných demokratických volbách a ne v atmosféře násilí a nedůvěry. Pro tento cíl je potřeba jasně vykázat Rusko do patřičných mezí - Ukrajina nepatří do sféry vlivu ani EU ani Ruska, jak říká nehorázně ministr zahraničí Lavrov, ale Ukrajinců. Dále se musí okamžitě uplatnit sankce proti členům prezidenta Janukovyče a jeho nejbližšího kruhu - bez přístupu ke kontům a nemovitostem v západní Evropě ucítí potřebu jednat jinak než použitím hrubé síly. Aspoň takovýmto tlakem se Janukovyč musí přimět k ukončení zabíjení nevinných lidi - demonstrantů i policistů.

Považuji za důležité, aby se v tuto chvíli prostřednictvím všech médií dozvěděli velitelé policejních a bezpečnostních složek, že i jim hrozí soudy za vydávání rozkazů, které vedou k umírání lidí. Také český prezident by měl pochopit, že už nelze otálet s přehodnocením pozvání Janukovyče do Prahy. Má-li skutečně na prezidenta Ukrajiny jakýkoli sebemenší vliv, měl by od něj telefonicky požadovat, aby ustoupil od destabilizujících kroků a vrátil se k jednacímu stolu. Až po předčasných parlamentních a nejspíše i prezidentských volbách na Ukrajině by se měla konat návštěva ukrajinských představitelů v Praze.

Evropa si nesmí dovolit opakování scénáře krvavého rozpadu, jako se tak stalo v Jugoslávii a Moldavsku. Nyní nastává chvíle pro jednotný postup států Unie, která má svou diplomatickou a hospodářskou váhu. Evropská lidová strana tento postup vyžaduje a bude prosazovat. Je potřeba jednat rychle a nečekat, až se po konci olympijských her do situace plně zapojí ruská vláda za použití scénářů známých z Podněstří, Abcházie a Osetie.

Jenom tak bude mít demokracie, svoboda a vláda práva šanci na Ukrajině pevněji zapustit kořeny."

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama