MUDr. Zuzana Roithová, MBA

Místopředsedkyně KDU-ČSL
  • KDU-ČSL
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

26.07.2013 10:09:14

K "směrnici" EU o Západním břehu Jordánu

K "směrnici" EU o Západním břehu Jordánu

Několik občanů mi napsalo s žádostí o vysvětlení toho, jak jsme mohli v Evropském parlamentu schválit protiizraelsky zaměřenou směrnici. Zde je má shrnující odpověď.

Pokládám rozhodnutí viceprezidentky Ashtonové za velmi nerozumné, a to obzvlášť v této době, kdy se blíží znovuotevření jednání mezi Izraelem a Palestinci ve Washingtonu. Tento vnitřní předpis byl ovšem vydán na základě závěrů jednání rady ministrů zahraničí členských států EU 10.12. 2012 , které zopakovaly dle mého názoru z politického, praktického i historického hlediska zcela nesmyslnou mantru o přísném dodržování hranic z dubna 1967. Na jednání byl přítomný za Českou republiku ministr zahraničí Schwarzenberg.

Kvůli tomuto nediplomatickému kroku hodláme ve skupině europoslanců sdružených v Evropských přátelích Izraele (EFI) lady Ashtonovou interpelovat.
 Nyní k technické stránce věci - Evropský parlament se stávající situací nemá nic společného a tudíž jsme o ničem nehlasovali. Nejde navíc o směrnici - "directive" - tedy závažný legislativní dokument, který prochází a je upravován a úschvalován i Evropským parlamentem - ale o "guidelines", tedy "pokyny", jakési úřední směrnice pro vnitřní správu a rozhodování v rámci Komise, které vydal sekretariát Komise a Rady reprezentovaný právě lady Ashtonovou. To, že ČR tento text nevetovala mi připadá stejně absurdní jako usilovná blokace uvedení Hizballáhu na seznam teroristických organizací EU, který v závěrečné fázi blokovalo jen Irsko, Malta, Rakousko a ČR. V dobách, kdy se vlády účastnila KDU-ČSL by takový postoj byl nemyslitelný.

Celá kauza mi připadá nejen škodlivá vzhledem k vyhrocenosti velmi citlivých jednání o blízkovýchodním mírovém procesu, ale i jako nepochopitelná z praktických důvodů - existuje totiž všemi stranami akceptovatelná verze textů týkajících se hranic z roku 1967 (ve skutečnosti nejde o mezinárodní uznávanou hranici, ale o pouhou linii příměří z války o nezávislost Izraele v 1948 - i proto mi připadá mezinárodní lpění na této nelogické čáře jako šílené, a to o to více, že zejména Palestinci sami odmítají tuto linii či samu existenci státu Izrael stále uznat), která je při jednáních mezi EU a Izraelem používána. Taková je obsažena i v červnu přijaté dohodě "Open Sky" o snazší letecké dopravě mezi EU a Izraelem.

 Doufám, že se na Radě podaří ony Pokyny, které mají vstoupit v platnosti až 1.1. 2014, zrušit.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama