MUDr. Zuzana Roithová, MBA

Místopředsedkyně KDU-ČSL
  • KDU-ČSL
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27.04.2012 9:17:30

Příklad prezidenta Gaucka by měli následovat i ostatní

Příklad prezidenta Gaucka by měli následovat i ostatní

Vážím si nekompromisního postupu nového prezidenta SRN Joachima Gaucka, který se rozhodl bojkotovat tradiční setkání prezidentů středoevropských států plánované letos v květnu na ukrajinské Jaltě.

Jeho rozhodnutí považuji za projev vysokého stupně morálních kvalit.

Jsem pobouřena brutálním chováním vězeňské správy vůči bývalé premiérce Ukrajiny Julii Tymošenkové. Sdílím vážné obavy nejen o její zhoršující se zdravotní stav, ale i o její život. Tím více si vážím nekompromisního postupu nového prezidenta SRN Joachima Gaucka, který se rozhodl bojkotovat tradiční setkání prezidentů středoevropských států plánované letos v květnu na ukrajinské Jaltě.

Rozhodnutí prezidenta Gaucka považuji za projev vysokého stupně morálních kvalit. Ukazuje světu, že hodnota lidského života, lidská důstojnost a demokratické principy musí být hájeny bez okolků a mají přednost před všemi ostatními politicko-hospodářskými cíly. Gauck v těchto věcech neváhá a stává se po našem Václavu Havlovi morálním arbitrem evropského svědomí.

Očekávám, že jeho protest vůči ukrajinské vládě bude příkladem i pro ostatní hlavy států. Jako občan ČR si přeji, aby mezi nimi byl i náš současný prezident. Také další protesty politiků a organizací povařuji za důležité. A to říkám s plným vědomím toho, že letos má Ukrajina hostit část fotbalového mistrovství.

Instituce EU - včetně parlamentního shromáždění východoevropských zemí Euronest (poslanci z Ukrajiny, Moldavska, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžánu spolu s poslanci EP) - již jasně odsoudily zneužívání veřejné pravomoci vůči politickým oponentům, politizaci procesů a způsob zacházení s Julií Tymošenkovou. Euronest odhlasoval také můj návrh rezoluce včetně lékařských požadavků. Musím však konstatovat, že ukrajinskou vládu to příliš nevzrušuje. Jsem přesvědčena, že přichází okamžik, kdy instituce EU a představitelé členských států musí přistoupit kromě rezolucí i ke konkrétním politickým rozhodnutím - včetně sankcí vůči ukrajinské vládě. Bojkot prezidentů středoevropských států by byl zřetelným signálem, že pokud Janukovič nezmění kurz, dostane Ukrajinu do politické i hospodářské izolace.

Janukovičovo rozhodování nebude snadné. Už i Rusko totiž označilo soudní procesy za politickou hru (ovšem namířenou proti Ruským zájmům) a odsoudilo brutální zacházení s bývalou premiérkou. Může si to dovolit. Vždyť už letos začne naplno proudit plyn z Ruska do Evropy novým plynovodem přes Baltik...
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama