MUDr. Zuzana Roithová, MBA

Místopředsedkyně KDU-ČSL
  • KDU-ČSL
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.04.2011 13:39:47

Vyšší ochrana pro bankovní vklady v EU prosazena

Vyšší ochrana pro bankovní vklady v EU prosazena

Zuzana Roithová prosadila vyšší ochranu pro bankovní vklady v EU.

"V případě pádu banky dostanou své vklady spotřebitelé místo současných 6 týdnů do 7 pracovních dnů. Tuto garanci budou mít navíc pro jakékoliv vklady včetně vkladních knížek či vkladových certifikátů, a to až do výše 100 000 Eur, což pokryje 95,4 % vkladů spotřebitelů v EU," říká europoslankyně Zuzana Roithová, která je zpravodajkou stanoviska o Systémech pojištění vkladů. Její text dnes přijal Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele většinou 34 hlasů (z 37).
 
Tato novela evropské směrnice zajistí vyplacení vkladů spotřebitelům v EU ze státních fondů, do kterých musí banky pravidelně přispívat. Po zkušenosti z finanční krize se objem fondů zvýší čtyřnásobně, což poskytne dostatečnou rezervu pro řešení případného bankrotu jakékoli pojištěné banky a pokud s návrhem Roithové bude souhlasit celý Parlament a Rada, ušetří to náklady o polovinu proti návrhu Evropské komise.

"Prosadila jsem další návrhy na zvýšení vyšší ochrany pro spotřebitele. Například některé vklady spojené s nákupem či prodejem vlastního bydlení, výplata penzijního připojištění, pojistky či náhrady za nedbalost při poskytování zdravotní péče budou dočasně na 6-12 měsíců chráněny dokonce i nad limitem 100 000 Eur. Přesvědčila jsem většinu kolegů ve výboru, že i vklady malých obcí, které by při pádu bank bez peněz nemohly plnit své funkce, musí být také chráněny, i když to Komise a sociální demokraté nechtěli. Banky v příhraničních oblastech budou moci poskytnout smlouvy v cizích jazycích dle volby vkladatelů," vysvětluje některé novinky česká poslankyně.

"Abychom předešli opakování irské krize, budou muset členské státy nově vybírat příspěvky do záchranných fondů od finančních institucí nikoliv plošně jako doposud, ale výše příspěvků se bude lišit podle rizikovosti jejich podnikatelských plánů, proto kampeličky budou přispívat více a třeba stavební spořitelny méně. Navíc spotřebitelé budou informováni o všech změnách lépe než v minulosti. Zda jsou jejich vklady chráněny, se dozví ve stručné formě na svých pravidelných bankovních výpisech a jednou ročně podrobnějším způsobem na informačním letáku, který obdrží poštou," dodává Zuzana Roithová.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama