MUDr. Zuzana Roithová, MBA

Místopředsedkyně KDU-ČSL
  • KDU-ČSL
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.03.2012 16:55:19

Zrušit střídání času je plně v kompetenci české vlády, říká Roithová

Zrušit střídání času je plně v kompetenci české vlády, říká Roithová

„Nesvádějme střídání času na Evropskou unii. Jedinou evropskou směrnicí je harmonizace dnů, kdy se letní a zimní čas mění, kvůli jízdním řádům,“ říká poslankyně EP Zuzana Roithová.

Letní čas byl zaváděn kvůli energetickým úsporám, zpravidla v období válečných konfliktů. U nás byl naposledy zaveden v roce 1979. „Střídání času ale dnes už žádné významné energetické úspory nepřináší. Analýzy z Francie nebo z USA ukázaly úspory v řádu setin procenta, zatímco statistiky z Austrálie ukázaly dokonce navýšení spotřeby. Podle výzkumů v dalších evropských státech nemá střídání času na spotřebu energie vliv. Naopak exaktně prokazatelný je negativní dopad na zdraví lidí,“ shrnuje Roithová.

Poslankyně Evropského parlamentu v této souvislosti cituje analýzy uveřejněné v renomovaných lékařských časopisech, které ukazují nárůst pracovních úrazů, infarktů nebo sebevražd. V souvislosti se změnou času se prokazatelně navyšuje i spotřeba psychofarmak. „Ale nejen lidé na střídání času doplácí. Existují i studie o negativním dopadu na dojivost skotu, zřetelný je i nárůst dopravních nehod způsobených střety se zvěří,“ upozorňuje senátor Petr Šilar.

Když v roce 2002 udělala agentura SOFRES výzkum, zjistila, že 45 % Evropanů chce zrušit zimní čas. S velkou podporou občanů se setkal i senátor Šilar, který spustil iniciativu ONLY ONE TIME - JEN JEDEN ČAS.Česká vláda může zrušit střídání času jednoduchou legislativní novelou. Pokud bude mít zákon tříletý odklad účinnosti, bude to dostatečný prostor k přípravě. Češi by tak mohli povzbudit i vlády ostatních zemí EU, aby nesmyslné střídání času konečně zrušily,“ je přesvědčena Roithová.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama