MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • KDU-ČSL
  • Královéhradecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,06. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

19.05.2020 12:54:00

Musíme snížit objem odpadu

Musíme snížit objem odpadu

Vždy mě zamrzí, když vidím, jak v popelnicích na směsný odpad jsou plasty, papír a bioodpad. Někteří lidé netřídí, nebo to dělají špatně. Bioodpad např. vyhazují i s igelitovým sáčkem.

 Nedávno jsem se dozvěděl, že právě bioodpad tvoří v Česku složku komunálního odpadu až z 50 %! Přitom se dá v podstatě zcela využít. Kompostováním, popř. k výrobě bioplynu. Takto zbytečně končí ve spalovnách, nebo na skládkách. Nejekologičtější je, když na zahradě mají lidé kompost či kompostér, ač to dávno není zvykem.

S plasty to je jinak. Těch vytříděných se k recyklaci využije jen menší část. Nejcennější jsou PET lahve. Těch se vytřídí jen část a všechny se na recyklaci nevyužijí. Navíc se z nich nové u nás moc nevyrábějí. Proto se zvažuje, po vzoru některých států, zavést jejich zálohování. Ubyde jejich pohazování v přírodě, méně končí v komunálním odpadu a méně se jich potom musí vyrobit. Navíc je tento systém v souladu s cirkulární ekonomikou.

Cestou je i zavádění zálohovaných vratných kelímku na kávu, na pivo na fotbale, nebo na svařák na trzích. Méně jednorázových obalů znamená i méně odpadů. I zdánlivé drobnosti pomohou přírodě i nám všem.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama