Margita Balaštíková

  • ANO 2011
  • Zlínský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,2. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

06.12.2022 12:25:00

Fiala v OVM

Fiala v OVM

V souvislosti se změnou zákona o volbě Rady České televize jsem vyslovila názor, že by se Rada, jako zástupce veřejnosti, měla zabývat především obsahem vysílání ČT, že by měla sledovat především dramaturgii a zadávat jí cíle.

 V souvislosti se změnou zákona o volbě Rady České televize jsem vyslovila názor, že by se Rada, jako zástupce veřejnosti, měla zabývat především obsahem vysílání ČT, že by měla sledovat především dramaturgii a zadávat jí cíle. Je to konec konců v souladu s platným zákonem o ČT. V té souvislosti jsem poukázala i na některá slabá místa ve vysílání ČT, a to včetně zpravodajství, jeho objektivnosti, profesionality a novinářské kvality. Z ČT se ozvali někteří redaktoři a snažili se mi kritický pohled na jejich práci vyvracet. Chtěli diskutovat o konkrétních reportážích, reportérech a chybách. Nedělní rozhovor Václava Moravce s premiérem Fialou je výmluvným příkladem problému, který mám na mysli.
Z celého průběhu je zřejmá jedna věc: pan premiér Fiala cítí, že se kolem něj rojí problémy, pochybnosti a že roste kritika, na kterou se mu těžko reaguje. Domluvil se tedy s panem Moravcem, který mu celou hodinu kladl nepříjemné otázky, aby na ně pan premiér mohl sebevědomě odpovídat. To je v krizové komunikaci jeden ze základních triků - otevřít citlivé téma a říct si k němu svou pravdu, aniž by zazněla jediná věcná námitka nebo názor opačný.
Budu konkrétní: na otázku, zda jeho vláda není vládnou odkladů vysvětlil pan premiér, že vláda včas zastropovala ceny energií, dokonce mezi prvními v EU a na úrovni, která je srovnatelná např. s Německem. Redaktor ale nenamítnul, že Španělsko, Portugalsko, Německo, Francie, Rakousko, Slovensko, Belhie a další, které jsou s námi srovnatelné, zastropovaly podstatně dříve a že jejich stropy jsou podstatně níž než ten náš. Na otázku, jak je to s windfall daní a celoevropským zastropováním u výrobců řekl pan premiér omletou frázi o zdanění nezasloužených mimořádných zisků, ale nikdo se ho už nezeptal, proč chce zdaňovat zisky dvakrát, proč na tom trvá, když příslušná směrnice EU to přímo zakazuje, proč do toho míchají největší české banky, které nemají s konfliktem na Ukrajině a s energetickou krizí nic společného, proč některé banky z této daně vypustili, ač jim ČNB doporučila je zahrnout, proč do toho naopak nezapojují zbrojní a další firmy, které mají z konfliktu velké a zcela mimořádné, nečekané zisky atd..
Zato zde zaznělo zcela jasně, že Andrej Babiš odmítnul pozvání do této debaty s premiérem Fialou, tomu ale jaksi uklouzlo, že kdyby byl pozván Andrej Babiš, tak by se besedy s ním nezúčastnil, což trochu mění celý dojem z této informace.
Klást demonstrativně tvrdé otázky a pak nechat premiéra, aby říkal cokoliv, aby na ty otázky ani neodpověděl, aby říkal polopravdy nebo si zcela vymýšlel, to je velmi sofistikovaná mediální kamufláž, ke které panu Moravcovi slouží veřejnoprávní obrazovka. Těžko uvěřit, že je to postoj jen jediného člověka. Nedělní diskuzi připravuje analytický tým, který má dostatek informačních zdrojů, museli by nebohého premiéra rozstřílet veřejně dostupnou argumentací. Proč to nedělají? Protože se mohou velmi snadno schovat za analýzy a statistiky, které vždy znova dokáží, že jejich práce je objektivní a vyvážená. Pozvou-li někdy Andreje Babiše, budou ho nejspíš zpovídat z otázek kolem Čapího hnízda, připomenou, že probíhá soudní řízení, budou mu vyčítat, že jeho vláda za covidu utrácela miliardy a zvyšovala dluh. Premiéra Fialu ovšem nechají tvrdit, že jeho vláda zvládla covid, ale už mu nepřipomenou, že se stal premiérem v době, kdy covid byl vyřešen a že v době, kdy údajně vyhazovaly miliardy dnešní vláda byla v opozici a vyzývala k ještě větším podporám firem a obyvatel. Ty dva pořady se ale do statistik zahrnou jako rovnocenné a budou potvrzovat, že vysílání České televize je objektivní a vyvážené. Prostě není a pan premiér nám tuto neděli opět ukázal, k jakým metodám je ochoten se snížit, aby si udržel své křeslo.

Pro Tebe možná zajímavější byla druhá část: Večeřová, Prouza a Ludvík. Prouza trumfnul všechny grafem o ziskovosti: zemědělství asi 14 %, potravináři asi 7 % a obchod asi 4,5 %. Ti dva na to nedokázali dobře reagovat. Večeřová to úplně vypustila a Ludvík řekl, že zemědělci dělají zisky na surovinách (obilí, řepka), protože se chovají tržně. To promysli, protože to je silný argument a s obilím a řepkou to nevysvětlíš. Zisk 14 % je hodně!
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama