Mgr. Bc. Vít Rakušan

  • STAN
  • 1. místopředseda vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,56. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

06.12.2023 19:05:00

Společné evropské řešení skutečně všichni potřebujeme

Společné evropské řešení skutečně všichni potřebujeme

Ochrana vnějších hranic, přísnější hraniční procedura, efektivnější návratová politika a absolutní nepřijatelnost povinných relokačních kvót.

 Vít Rakušan na jednání ministrů vnitra znovu připomněl české požadavky na podobu společného evropského řešení nelegální migrace. Ministři jednali i o situaci na finsko-ruských hranicích nebo na Blízkém východě.

Ministr vnitra Vít Rakušan zastupoval Českou republiku na Radě pro spravedlnost a vnitřní věci, která se konala 4. a 5. prosince 2023 v Bruselu. Vít Rakušan mimo jiné informoval kolegy, že Česko vnímá zhoršující se situaci na většině evropských migračních tras ve srovnání s loňským rokem a podniká potřebná opatření. I z toho důvodu jednali minulé pondělí ministři vnitra zemí Visegrádské čtyřky, Německa a Rakouska o společném postupu, který by měl přinést snížení migračního tlaku.

Řešení migrační situace bylo hlavním tématem jednání. „Přísná a jasná hraniční procedura, přesně stanovené způsoby solidarity bez povinných kvót i přísnější návratová politika. To jsou pro nás klíčové parametry společného evropského řešení, které skutečně všichni potřebujeme, aby si Evropa dokázala s nelegální migrací účinně poradit,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že ministry na téma migrace i návratové politiky čekají další jednání.

V aktuálně projednávaném paktu o migraci je dle ministra vnitra nutné udržet nástroje pro rychlou a efektivní proceduru v rámci bezpečnostního screeningu, co nejsilnější podobu hraniční procedury a posílit nástroje proti snahám o instrumentalizaci migrace, tedy její zneužití jinými státy k politickým účelům. V této souvislosti Vít Rakušan plně podpořil aktuální kroky Finska, které na svých hranicích čelí právě takové instrumentalizaci migrace ze strany Ruska.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama